رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-08-06 13:25
تنظیم اندازه قلم

پ

1:33
کد خبر: 150969

افزایش سرقت از حساب های بانکی با اینترنت بانک جعلی

افزایش سرقت از حساب های بانکی با اینترنت بانک جعلی

سرپرست پلیس فتا استان هرمزگان از افزایش کلاهبرداری با فیشینگ اینترنت بانک خبر داد و گفت:شهروندان و بانک ها با تکمیل تمهیدات امنیتی از وقوع این جرائم پیشگیری کنند.

سرگرد "احسان بهمنی" سرپرست پلیس فتا استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا اظهار داشت: در ماه های اخیر مراجعه ارباب رجوع برای پیگیری شکایت با موضوع برداشت غیر مجاز از حساب بانکی رشد محسوس داشته است که با بررسی های فنی کارشناسان پلیس فتا، اغلب این سرقت ها از طریق فیشینگ اینترنت بانک به وقوع پیوسته است.

وی با بیان اینکه مجرمان این نوع کلاهبرداری ها از شگردهای خاص بهینه سازی دامنه برای موتورهای جستجوگر استفاده می کنند، افزود: شاکیان این پرونده ها در زمان جستجوی "اینترنت بانک مقصد" در صفحه اول لیست نتایج گوگل، به صورت تصادفی و اشتباهی لینک مشابه اینترنت بانک را انتخاب کرده و گرفتار این تله مجرمانه می شوند.  

سرگرد بهمنی بیان داشت: کاربران ناآگاه پس از هدایت به صفحه جعلی اینترنت بانک، اقدام به ثبت نام کاربری، رمز ورود و سپس ارسال پیامک فعال سازی می کند و مجرمان سایبری از طریق ربات طراحی شده اقدام به ثبت همزمان اطلاعات سرقتی در اینترنت بانک واقعی می کنند و سرانجام به پنل مشتری وارد می شوند.

این مقام انتظامی از شهروندان خواست: آدرس اینترنت بانک را حتماً از بانک مربوطه یا سایت رسمی بانک دریافت و اقدام به فعال سازی آن کنند و بانک ها نیز با تکمیل تمهیدات امنیتی از وقوع این گونه جرائم پیشگیری کنند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : بر اساس ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای،هرگاه عامل فیشینگ وجه یا مال و یا امتیازی مالی برای خود یا دیگری بدست آورد، در این صورت علاوه بر رد مال سرقتی، به حبس از یک تا پنج سال و جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

سرپرست پلیس فتا استان هرمزگان به کاربران توصیه کرد: برای مشاهده محتوای آموزشی، مطالعه اخبار جرائم سایبری، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir مراجعه کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط