رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-08-08 10:51
تنظیم اندازه قلم

پ

2:06
کد خبر: 150975

شناسایی ابزارهای تبلیغاتی در 21 برنامه اندروید

شناسایی ابزارهای تبلیغاتی در 21 برنامه اندروید

ابزارهای تبلیغاتی مزاحم در 21 برنامه اندرویدی در گوگل پلی شناسایی شدند که بیش از 7 میلیون دانلود داشته‌اند. شش مورد از 21 برنامه هنوز در فروشگاه Google Play در دسترس هستند.

گوگل در پی ارائه گزارشی از سازنده آنتی ویروس Avast، شروع به حذف 15 برنامه از 21 برنامه اندروید از فروشگاه رسمی Play کرده است. این شرکت امنیتی گفت که این برنامه‌ها به نوعی بدافزار معروف به HiddenAds آلوده شده‌اند. این فشار ابزارهای تبلیغاتی مزاحم اندروید که در سال 2019 کشف شد، با نمایش تبلیغات بیش از حد و سرزده و با باز کردن مرورگرهای تلفن همراه در صفحات تبلیغاتی، فعالیت می‌کند.

در گزارشی که امروز منتشر شد، Jakub Vávra، تحلیلگر بدافزار Avast گفت که این برنامه‌ها از بازی‌های محبوب تقلید می‌کنند و این گروه برای جلب کاربران به صفحات Play Store خود به تبلیغات و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی متکی هستند.

هنگامی که کاربران هر یک از این برنامه‌ها را نصب می کنند، بدافزار HiddenAds نماد برنامه را پنهان می‌کند (تا حذف برنامه در آینده برای کاربران سخت شود) و سپس شروع به بمباران کاربران با تبلیغات می‌کند.

Avast گفت که این برنامه‌ها قبل از اینکه هفته گذشته گزارش خود را به Google ارائه دهد، توسط بیش از هفت میلیون کاربر بارگیری شده‌اند.

gp-adware.png

Jakub Vávra گفت: نصب یکی از این برنامه‌ها روی تلفن آسان است، اما الگوهایی وجود دارد که می‌تواند به کاربران در شناسایی برنامه‌های مخرب کمک کند. وی افزود: "کاربران باید هنگام بارگیری برنامه‌ها روی تلفن‌های خود هوشیار باشند و به آن‌ها توصیه می‌شود مشخصات برنامه‌ها را بررسی کنند و مراقب درخواست‌های مجوز گسترده باشند."

علاوه بر این، از آنجا که بسیاری از این برنامه‌ها (بازی‌ها) مخصوص کودکان است و معمولاً در شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی تبلیغ می‌شوند، این تحلیلگر بدافزار، والدین را تشویق کرد تا در مورد بدافزار و ایمنی آنلاین با بچه‌های خود صحبت کنند و به آن‌ها بیاموزند.

گزارش امروز Avast آخرین گزارش از فهرست طولانی Google در برابر اپراتورهای بدافزاری است که موفق می‌شوند بدافزار خود را از دفاعیات Play Store رد کنند.

در ماه‌های اخیر، Google همچنین 17 برنامه اندرویدی را که درگیر کلاهبرداری صورتحساب WAP بودند، حذف کرده است. پس از آن 64 مورد، سپس سه مورد دیگر و 56 برنامه که بخشی از یک botnet کلاهبرداری تبلیغاتی بودند را حذف نمود. 

بیش از 240 برنامه که تبلیغات خارج از زمینه را نشان می‌دادند و پس از آن 38 برنامه دیگر را نیز حذف کردند و در آخر گوگل حساب‌های شش توسعه دهنده را برای بارگذاری برنامه‌های آلوده به تروجان بانکی Cerberus غیرفعال کرد.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط