لذت خريد آنلاين با دقت و احتياط

يك فروشگاه اينترنتی قابل اعتماد را چگونه تشخيص دهيم؟

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: "سرهنگ سید محسن میربهرسی"  معاون اجتماعی پلیس فتا اعلام نمود: در چند سال اخیر شاهد تبلیغات زیادی در فضای مجازی هستیم. در حالی‌كه خرید آنلاین كالا و خدمات، از با ارزش‌ترین خدماتی است كه بر روی اینترنت ارائه می‌شود. ولی متاسفانه بعضی مجرمین با استفاده از فضای سایت‌هایی كه محل ارائه تبلیغات رایگان هستند اقدام به تبلیغ انواع كالاها نموده و پس از فریب افراد و واریز نمودن وجوه توسط مشتری از ارسال كالا خودداری می‌نمایند.
پلیس فتا علاوه بر كنترل و نظارت بر سایت‌های ارائه دهنده خدمات تبلیغ رایگان و فروشگاه های اینترنتی، توصیه‌هایی را نیز جهت پیشگیری به كاربران اعلام می‌نماید:
1)    هنگام خرید آنلاین از معتبر بودن فروشگاه الكترونیكی موجود مطمئن شده وحدالامكان كالای مورد نظرتان را از وب‌سایت‌های معتبر كه توسط وزارت بازرگانی تائید شده‌اند یا قبلاً دوستان و آشناهایتان از آن خرید كرده اند،خریداری نمایید.
2)    به فروش ارزان یك كالا در فروشگاهی نسبت به سایر فروشگاهها اعتماد نكرده و حتما تحقیق نمائید.
3)    اگر یك فروشگاه اینترنتی از آرم هایی كه توسط بعضی ارگانها برای اعتبار یك وب‌سایت به آن اعطا می كنند، استفاده كرده حتما اعتبار آن را بسنجید تا از جعلی نبودن آن اطمینان حاصل نمایند.
4)    فروشگاه‌های اینترنتی موظف به درج مشخصات كامل فنی و عكس واقعی كالا و ارائه ضمانت نامه های معتبر می‌باشند ونباید از عكس‌های عمومی آن كالا برای معرفی طرح های مختلف كالای مورد نظر استفاده نمایند و نیز اگر برای فروش بیشتر كالا اقدامات تشویقی از قبیل تخفیف یا اعطا هدایای رایگان مثل سی دی آموزشی و ... درنظرگرفته‌اند می‌بایست بطور كامل به تعهدات تشویقی خود عمل نمایند.
5)    در هنگام پرداخت وجوه، آدرس صفحه‌ی درگاه بانك الكترونیكی، متعلق به همان بانكی باشد كه آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می‌كنند و این نكته كه در  نوار آدرس كنار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانك، نماد یك قفل یا عبارت https:// درج شده باشد، در غیر این صورت قطعاً صفحه جعلی است و قصد كلاهبرداری دارد.
6) پلیس فتا هیچ فروشگاه اینترنتی یا وب سایتی رابطورخاص تائید نكرده و لذا استفاده از لوگوی این پلیس در صفحات وب سایت ها به هرعنوان از قبیل توصیه پلیس فتا و ... صحت نداشته و اقدام غیرقانونی می باشد.
بدیهی است عدم رعایت هریك از موارد فوق مصداق كلاهبرداری بوده و ضمن عدم خرید، موارد را ازطریق  وب‌سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir به این پلیس گزارش نمایید.