رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۶-۰۱-۱۶ ۱۴:۳۶
تنظیم اندازه قلم

پ

صفحات جعلی راهی برای سرقت اطلاعات بانکی افراد

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان هشدارهایی را درمورد فروشگاه های آنلاین در برنامه مردم و مسئولین رادیو خلیج فارس متذکر شد.
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ افتخاری رئیس پلیس فتا فرماندهی استان هرمزگان با حضور در برنامه مردم و مسئولین شهروندان گفت: در سال ۹۵، ۲۸ عنوان جرم رایانه ای در استان گزارش شده  که ۹۷.۵۷  درصد از منجر به کشف گردیده که نسبت به سال ۹۴، ۴۰ درصد کشفیات در استان هرمزگان افزایش داشته است.
ایشان در ادامه افزود: برداشت غیر مجاز اینترنتی از حساب های بانکی با وقوع ۲۶.۲۱ درصد از کل جرائم رایانه ای استان بالاترین رتبه را نسبت به جرایم دیگر به خود اختصاص داده است .مزاحمت اینترنتی با ۱۹.۷۲ درصد،. کلاهبرداری رایانه ای با ۱۵.۶۷ درصد و دسترسی غیرمجاز به داده ها با ۶.۴۸  درصد رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده است.
وی در ادامه افزود: برابر آمار در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، ۳۴.۶۸ درصد افزایش وقوع جرایم را داشته ایم که به شهروندان توصیه می شوند هنگام استفاده از اینترنت و گوشی های هوشمند نکات ایمنی را مد نظر داشته باشند تا دچار مشکل در فضای مجازی نشوند.
ایشان با اشاره به اینکه یکی از روش های کلاهبرداران در فضای مجازی استفاده از صفحات جعلی به نام فیشینگ برای سرقت اطلاعات کارت بانکی می باشد افزود: برخی افراد کلاهبردار با قرار دادن کالاهای ارزان قیمت در سایت ها یا شبکه های اجتماعی و حتی ارسال پیامک و یا ایمیل فرد قربانی را ترغیب می نمایند که از آنها خرید انجام دهند که پس وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی و حساب خود در سایت این اطلاعات برای فرد کلاهبردار ارسال می شوند و در واقع هیچگونه خریدی انجام نمی شود.
ایشان خاطر نشان کرد: شهروندان در هنگام خرید از فروشگاه های اینترنتی توجه کنند تغییری در آدرس درگاه های بانکی وجود نداشته باشد. همچنین آدرس با https شروع شود چرا که این خود نشانه امن بودن صفحه را می رساند.
ایشان ضمن اشاره به اینکه برخی کلاهبرداران در سایت های فروش کالاهای دست دوم با فریب شهروندان از آن ها کلاهبرداری می کنند افزود: همچنین شهروندان در هنگام خرید کالا از طریق سایت های فروش کالای دست دوم مانند سایت دیوار  به این نکته توجه داشته باشند ممکن است در پس یک تبلیغ در اینگونه سایت‌ها افرادی شیاد فعالیت ‌کنند که قصد کلاهبرداری از کاربران را دارند. شهروندان دقت داشته باشند قبل از واریز وجه کالایی که در سایت‌های تبلیغاتی دیده و پسندیده‌اند اول کالا را رویت نمایند و با دریافت شماره تماس ثابت از فروشنده  مطمئن شوند که کالای تبلیغ شده واقعی است. از قرار گذاشتن با فروشندگان این کالاها در مکان‌های پرت و خلوت خودداری نمایند و برای رویت کالا و پرداخت پول آن حتما در اماکن عمومی و پر تردد با این افراد قرار ملاقات بگذارند.
ایشان در خصوص کلاهبرداری پیامکی افزود: شهروندان توجه داشته باشند به پیامک های مبنی بر برنده شدن در قرعه کشی یا گنج یابی توجه ای نکنند چرا که هدف این افراد کلاهبرداری می باشد. همچنین برای واریز پول از حساب به حساب دیگر، فقط کافی است شماره حساب یا شماره ۱۶ رقمی کارت را به فرد مورد نظر ارسال نمایند و از ارسال رمز دوم و یا مراجعه به خود پردازها اجتناب کنند.
سرهنگ افتخاری در پایان افزود: شهروندان در صورت مواجه با هرگونه موارد مشکوک از طریق شماره تلفن ۰۷۶۲۱۸۲۱۹۶۱ یا ۰۷۶۲۱۸۲۱۹۶۰ و یا از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir نسبت به اطلاع رسانی آن اقدام نمایید.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط