رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۰:۰۳
تنظیم اندازه قلم

پ

شهروندان در هنگام استفاده از اپلیكیشن‌هاى پرداخت الكترونیك و موبایل بانك به نكات امنیتى توجه كنند

در سال‌هاى اخیر با گسترش تلفن‌هاى همراه بسیارى از بانك‌ها و شركت‌هاى مالى و اعتبارى با ارائه نرم افزار‌هاى بانكى و موبایل بانك‌ها مشتریان خود را تشویق مى‌كنند كه براى سهولت بیشتر از طریق این برنامه اقدامات بانكى و مالى خود را انجام دهند.  همچنین هزینه بسیارى از اپلیكیشن‌ها و برنامه‌هاى كاربردى نیز از طریق درگاه‌هاى بانكى و به صورت آنلاین توسط كاربران پرداخت مى‌شود.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: کارشناس اداره تشخیص و پیشگیرى از جرایم سایبرى پلیس فتا استان خراسان رضوى در خصوص لزوم توجه شهروندان در هنگام استفاده از اپلیكیشن هاى پرداخت الكترونیك گفت: امروزه بخش عمده‌اى از خدمات بانكدارى، تبادلات و پرداخت‌هاى مالى از طریق فضاى سایبر انجام شده و در چند سال اخیر با گسترش تلفن‌هاى همراه هوشمند بسیارى از این خدمات و پرداخت هاى الكترونیك از طریق اپلیكیشن هاى مختلف تلفن همراه قابل انجام است.
 
وی افزود: استفاده از تلفن‌هاى همراه هوشمند براى دسترسى به حساب‌هاى بانكى و اتجام تراكنش‌هاى مالى منجر شده است تا هكرها بدافزار‌هایى را براى سرقت اطلاعات حساب بانكى كاربران ایجاد كنند. از این رو هر فردی که از طریق تلفن همراه هوشمند با استفاده از اپلیکیشن‌های بانکی به حساب خود وارد مى‌شود یا حتی افرادى كه از طریق برنامه‌های فروشگاهی خرید می‌کنند در تهدید آلوده شدن به بد افزارهاى بانكى قرار دارند.
 
این کارشناس سایبری ادامه داد: آمارهاى منتشر شده از سوى مراكز امنیتى نظیر آزمایشگاه امنیت اطلاعات شركت مكافى نشان از افزایش بدافزارهاى تلفن همراه هوشمند در سال‌های اخیر دارد كه تروجان‌هاى بانكى بخشى از آن‌ها را تشكیل مى‌دهند.
 
وی هشدار داد: یكى از عمده‌ترین روش‌هاى نفوذ تروجان‌هاى بانكى بر روى گوشى‌هاى هوشمند، نصب آن‌ها از سوى خود كاربران است! چراكه هكرها بدافزار‌هاى بانكى را مشابه با اپلیكیشن‌هاى قانونى طراحى مى‌كنند و آن را از طریق شبكه‌هاى اجتماعى و سایت‌‌هاى غیر معتبر در اختیار كاربران قرار داده و آن‌ها را فریب می‌دهند. لذا كاربران در هنگام دانلود اپلیكیشن‌هاى بانكى و یا برنامه‌هاى فروشگاهى خرید حتما آن‌ها را از طریق سایت‌هاى معتبر و مراكز رسمى نظیر اپ استورها دانلود و نصب كنند.
         
این کارشناس سایبری به شهروندان توصیه نمود: سرویس پیامكى بانك خود را فعال كنند و به صورت دوره اى وضعیت حساب‌هاى بانكى خود را بررسى كرده تا در صورت مشاهده مغایرت و یا تغییرات مشكوك بتوانند موضوع را پیگیرى كنند. همچنین كاربران گوشى‌هاى هوشمند یك آنتى ویروس معتبر بر روى گوشى خود نصب كرده و آن را به روزرسانى كنند تا از نفوذ ناخواسته تروجان‌ها و ویروس‌ها به گوشى تلفن خود جلوگیرى نمایند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط