رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

روند ثبت دامنه های جدید جهانی در فضای سایبر

1391-02-02 14:59
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 8491

روند ثبت دامنه های جدید جهانی در فضای سایبر

سازمان نظارت بر نام‌ها و ارقام اینترنتی (آیكان) به تازگی طرحی را با موضوع ایجاد تغییرات در سیستم تخصیص نام دامنه آغاز كرده است كه موجب افزایش دامنه های جدید جهانی درفضای سایبر می شود.
مسلم است ثبت این دامنه های جدید سود كلانی عاید آیكان خواهد كرد هرچند كه مسئولان این سازمان اعلام كردند كه بخشی از این سود به گسترش اینترنت در كشورهای درحال توسعه تعلق می گیرد .

به گزارش ایرنا، آیكان هرچند سال یکبار به صورت دوره ای به پذیرش پسوند های اینترنتی جدید در گروه پسوندهای عمومی (TOP LEVEL DOMAIM) یا (TLD) اقدام می كند.

دوره جدید برنامه ثبت دامنه های جدید این سازمان از 22 ژانویه سال 2012 ( چهارم بهمن ماه 90 ) آغاز شد و تا هفته گذشته ادامه داشت.

این برنامه یک برنامه جهانی است و هر شخص و هر سازمانی می تواند برای درخواست نام تی ال دی (TLD ) اقدام كند و تنها موضوعی كه كشورها بر روی آن حساسیت دارند این است كه نام های مورد درخواست ، اسامی ملی، فرهنگی و مشاهیر نباشد.

در این برنامه دامنه هایی كه ماهیت عمومی دارند و وابسته به كشوری خاص نیستند مانند' COM ' و' org ' پذیرفته خواهند شد.

'علیرضا صالح' رییس مركز ثبت دامنه های نقطه آی.‌آر پژوهشگاه دانش های بنیادین در این مورد گفت : فهرست اكثر نام هایی كه در این مدت به آیكان ارسال می شود ، محرمانه است اما برخی از آنها مانند' shop' یا 'paris' و ' berlin ' علنی شده است.

وی افزود : پیش بینی می شود 1500 دامنه عمومی جدید سطح بالا تقاضا شود كه پس از بررسی این اسامی و تایید آیكان ، آنها به جمع دامنه‌های اینترنتی اضافه خواهند شد.

***شخصی سازی دامنه ها نفع مالی 'آیكان' را به دنبال دارد

در دوره جدید ثبت دامنه های جهانی ، سازمان نظارت بر نام‌ها و ارقام اینترنتی (آیكان)در نظر دارد كه برخی از دامنه ها را به صورت شخصی واگذار كند.

به اعتقاد كارشناسان آزادسازی و شخصی سازی دامنه های اینترنت بسیار پر هزینه است و به میلیاردها دلار نیاز خواهد داشت.

شخصی سازی دامنه ها در جهان كه توسط سازمان نظارت بر نامها و ارقام اینترنتی صورت می گیرد فقط موجب نفع بیشتر مالی برای این شركت می شود.

هزینه درخواست هر دامنه 185 هزار دلار اعلام شده است اما این تنها هزینه این كار نیست چراكه پركردن درخواست دامنه های عمومی نیازبه مشاوران و كارگزارنی آشنا دارد.

به گفته كارشناسان هزینه واقعی ارایه درخواست به سازمان آیكان 500 هزار دلار برآورد می شود كه شامل هزینه كارشناسان و درخواست است.

از آن جا كه پیش بینی می شود 1500 تقاضا ارایه شود، با یکمحاسبه ساده می توان دریافت كه دست كم هفت میلیون و 500 هزار دلار در این پروژه سرمایه گذاری شود كه رقم بالایی است .

تفاوت تی.ال.دی های جدید با تی.ال.دی های قدیمی این است كه می توان نام دلخواه درخواست كننده به آیكان درخواست داده شود. بنابراین شركت های جهانی مانند آی.بی.ام ( یکشركت بزرگ خودروسازی ) روی دریافت تی.ال.دی های جدید سرمایه گذاری كرده اند تا برند خود را به عنوان یکتی.ال.دی ثبت كنند.

***افزایش دامنه های سطح اول در جهان و سردرگمی كاربران

با تغییرات ایجاد شده امكان اعطای نام دامنه به شركت ها با هزینه های بیشتر اما ساده تر انجام می شود و از این رو شاهد افزایش دامنه های سطح اول بسیاری در جهان مانند'shop' یا 'green'’ و 'music' و ‘brand'’ خواهیم بود.

دامنه های عمومی (GPLD) مستقل از ملیت كشورهاست و در آن دریافت كنندگان براساس جامعه هدف ارایه خدمات، نام دامنه دریافت می كنند كه از جمله آن ها می توان به ‘org’ و ‘com’ اشاره كرد.

شاید بتوان گفت در آینده كاربران به جای انتخاب میان 20 دامنه سطح اول باید در میان هزاران دامنه به دنبال نشانی های اینترنتی خود بگردند كه از جمله مشكلات پیش روی این طرح خواهد بود.

صالح درمورد مزایای این طرح جهانی گفت: درصورت تصویب طرح ثبت دامنه های جدید در آیكان ، شركت ها می توانند كنترل بیشتری بر دامنه های متعلق به شهرت و اعتبارشان داشته باشند و بدین وسیله از هرگونه سوءاستفاده از نام و شهرتشان جلوگیری كنند.

عبور از 20 دامنه اینترنتی خاص مثل com. و org. به تعداد نامحدودی از دامنه های شخصی شده ، روشی برای تحت فشار گذاشتن شركتهای بزرگ است و از سوی دیگر واسطه ها و شركت هایی كه این عملیات را بر عهده دارند، سود بسیار خواهند برد.

براساس برنامه آیكان روال بررسی دامنه‌های درخواستی بدین صورت خواهد بود كه فهرست شركت ها و سازمان ها پس از پایان دوره پذیره نویسی در اختیار كار گروه دولت‌ها قرار می گیرد.

سازمان فن‌آوری اطلاعات ایران نیز به عنوان یكی از اعضای این كارگروه می‌تواند نظرات خود نسبت به این فهرست به آیكان اعلام كند.

رییس مركز ثبت دامنه های آی.آر پژوهشگاه دانش های بنیادین در این مورد گفت: به طور كلی سازمان فناوری اطلاعات نگاه ویژه ای به موضوع ثبت دامنه های جدید جهانی دارد و دراین زمینه كارگروه هایی در این سازمان تشكیل شده است.

صالح درمورد وضعیت ثبت دامنه های جدید اظهار داشت: در حال حاضر مجموعه ای از تی.ال.جی های مورد نیاز كشور شناسایی و درخواست برای ثبت دامنه سطح اول برای آنها به آیكان ارایه شده است .

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید