رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۳:۰۵
تنظیم اندازه قلم

پ

کشف پرونده ۵ میلیارد ریالی برداشت‌های غیر مجاز به روش اسکیمر

رئیس پلیس فتا استان البرز از دستگیری کلاهبرداران حرفه ای که بااستفاده از  اسکیمر اقدام به کلاهبرداری ۵ میلیارد ریالی می نمودند خبر داد
رئیس پلیس فتا استان البرز در تشریح این خبر گفت :در پی وصول چندین فقره شکایت مبنی بر اینکه کارت عابر بانک آن ها در اختیار خود شکات بوده ولی مبالغ هنگفتی بدون اطلاع آنا ن از حسابشان خارج شده است  که بدلیل اهمیت موضوع مراتب به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.
سرهنگ اقبالی اظهار کرد: پس از بررسی های اولیه مشخص گردید که اکثر شکات از خودرویی که اقدام به فروش میوه جات لوکس می نموده با استفاده از کارت عابر بانک خود خریداری نموده اند و با بررسی های بیشتر مشخص گردید که کلاهبرداری ها توسط اسکیمر صورت گرفته است لازم بذکر است که در این نوع از سرقت، سارق یک سخت افزار جدیدی به دستگاه ATM و یا دستگاه پوز متصل می‌کند که تفاوت بسیار کمی با شکل اصلی دارداز طریق این سخت افزار کوچک نصب شده برروی دستگاه اصلی اطلاعات کارت بصورت کامل بجز رمز کارت کپی می شود حال نوبت به پسورد یا همان رمز می‌رسد. برای این کار دو روش در این کلاهبرداری وجود دارد. در روش اول یک دوربین بسیار ریز در بالای دستگاه ATM قرار می‌گیرد که در حین وارد کردن اطلاعات توسط کاربر، آن‌ها را ضبط می‌کند و در اختیار سارق قرار می‌دهد. روش دوم نیز بدین صورت است که در آن یک کیبورد جدید را روی کیبورد قبلی دستگاه قرار می‌دهند که از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به کیبورد اصلی است و اطلاعات وارد شده توسط کاربر را ذخیره می‌کند که این اطلاعات شامل رمز عبور وی نیز می‌شود. بدست آوردن رمز عبور در دستگاههای پوز همبدین صورت است که غالباً خریداران ، کارت و رمز عبور را در اختیار فروشنده قرار می دهند. 
وی در ادامه گفت :کارشناسان پلیس فتا با انجام اقدامات فنی و پلیسی و ردزنی های شبانه روزی موفق به شناسایی متهمیین با هویت های " پ ش" ، "ر م" ، "م ت" ، "ج ن" ، "س ر" شدند که طی انجام چندین عملیات غافلگیرانه در استان های تهران و البرز و قزوین متهمین را دستگیر و به مقر پلیس فتا منتقل نمودند.
  این مقام انتظامی افزود: پس از بررسی ها و انجام تحقیقات از متهمین مشخص گردید متهمین بمدت چندین ماه است که با استفاده از دستگاه اسکیمر ، تحت فروش میوه های نوبرانه ، شرکت در نمایشگاه های بهاره ، فست فود و ... اقدام به کپی کارت شهروندان نموده و در یک فرصت مناسب مبالغ مورد نظر را برداشت می کردند که ارزش برداشت های غیرمجاز از حساب شکات حدوداً ۵ میلیارد ریال می باشد. 
سرهنگ محمد اقبالی در پایان به شهروندان هشدار داد:در هنگام استفاده از دستگاه های خودپرداز و پوز   کمال دقت خود را بخرج داده و در صورت مشاهده سخت افزار های که اضافه بنظر می رسداز آن دستگاه ها استفاده ننموده و مراتب را به پلیس فتا گزارش دهند سرهنگ محمد اقبالی به شهروندان تذکر داد که به هیچ وجه رمز کارت عابر بانک های خود را در اختیار فروشندگان قرار نداده و در صورت خرید از خودروهای کنار خیابان مبلغ کالا را بصورت نقدی پرداخت کنند ،وی سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی www.cyberpolice.ir و تماس تلفنی و یا ملاقات حضوری را بعنوان پل های ارتباطی پلیس فتا با مردم معرفی  و از شهروندان گرامی خواست تا در صورت مشاهده اینچنین مواردی، مراتب را به پلیس فتا گزارش دهند. 
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط