رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۹:۳۲
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۰۸

پذیرفته شدگان مرحله اول کنکور مراقب کلاهبرداران سایبری باشند

پذیرفته شدگان مرحله اول کنکور مراقب کلاهبرداران سایبری باشند
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در خصوص افزایش وقوع برخی از جرائم در برخی از مناسبت‌ها گفت: افراد سودجو و کلاهبرداران سایبری با فریب دادن کاربران و استفاده از مناسبت‌ها و موضوعاتی خاص، که کاربران فضای مجازی را تحت تاثیر قرار می‌دهد همواره به دنبال عملی کردن اهداف مجرمانه خود هستند. برخی از روزها و مناسبت‌ها به سودجویان کمک خواهد کرد تا با سهل انگاری، غفلت و شاید اشتیاق کاربران، اتفاقات مجرمانه ای را رقم زده و زمینه کلاهبرداری را فراهم نمایند. سایت ها و صفحات مشاوره، ثبت نام در کنکور، انتخاب رشته و پرداخت وجوه مورد نیاز در اینترنت و شبکه های اجتماعی از جمله مواردی هستند که این روزها بازدید کنندگان بسیاری دارند و همین بازدید بالا زمینه را برای فعالیت مجرمانه فراهم می‌آورد تا کلاهبرداران از کم توجهی و کم دقتی قربانیان نهایت سوء استفاده را کرده و اطلاعات آنها را به سرقت ببرند.
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ دوم علی نیک‌نفس اظهار کرد: با توجه به زمان آغاز انتخاب رشته‌های دانشگاهی امکان وقوع کلاهبرداری در این خصوص متصور است و علت این امر را می‌توان اشتیاق داوطلبان و خانواده آنها برای انتخاب رشته و پذیرفته شدن در دانشگاه دانست.

وی مهمترین موضوع را بهترین انتخاب برای قبولی در دانشگاه اعلام کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود در این ایام شاهد بارگذاری سایت‌ها و کانال‌های مشاوره امور تحصیلی و انتخاب رشته، سایتها و صفحات جعلی که با هدف کلاهبرداری‌ از پذیرفته شدگان با تبلیغات کذب و غیر واقع و البته جذاب کاربران را به  سایت‌هایی که درگاه بانکی جعلی (فیشینگ) دارند هدایت نمایند.

 سرهنگ نیک نفس با بیان اینکه برخی از مشاوره های تخصصی در این حوزه مورد تایید سازمان سنجش و وزارت علوم نمی‌باشد، گفت: برخی از افراد سودجو با راه اندازی سایت ها و کانال های مشاوره ای و انجام انتخاب رشته برای داوطلبین و اخذ مبالغی هنگفت، اقدام به کلاهبرداری نموده که باید دقت داشته باشند دریافت مبالغ بالا تضمینی برای قبولی افراد در رشته های مورد نظرشان نخواهد بود و حتی ممکن است نتیجه عکس داشته باشد.
وی ادامه داد: گروهی از کلاهبرداران پا را فراتر گذاشته و با ارائه خدمات مبتنی بر ارزش افزوده و اعلام شماره تلفن هایی خاص(به ازای هر دقیقه راهنمایی و مشاوره مبالغی بسیار بالا و بدون اطلاع از کاربر کسر می شود) و یا با ارسال پیامک‌های جعلی افراد را به لینک‌هایی خاص هدایت می‌کنند. لینک‌هایی که برخی اوقات جعلی بوده و با ادعای رایگان بودن یا دریافت هزینه‌هایی کمتر از سایرین و با ظاهری شبیه به سایت‌های اصلی(فیشینگ) به دنبال سرقت اطلاعات کاربران هستند.

سرهنگ نیک‌نفس در توصیه به کاربران گرامی گفت: متقاضان دانشگاه ها مراقب باشند تا در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند و حتماً برای دریافت مشاوره در خصوص ثبت نام و انتخاب رشته از مشاوران واقعی کمک بگیرند.

وی همچنین تاکید کرد: داوطلبین دانشگاه ها مراقبت لازم در خصوص مواجهه با سایت‌ها و درگاه‌های بانکی فیشینگ را مد نظر قرار داده تا دچار آسیب و خسارت نشوند. ضمناً از در اختیار قرار دادن اطلاعاتی از قبیل شماره پرونده و شماره دواطلبی و سایر اطلاعات به دیگران که امکان هرگونه سوءاستفاده و انجام انتخاب رشته‌ای نامناسب از جانب سودجویان را فراهم خواهد نمود.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در انتها از هموطنان عزیز خواست در صورت مواجهه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی با ما در میان بگذارند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط