رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

( Ransomware ) یا باج افزار چیست ؟ راه های مقابله با آن کدام است ؟

( Ransomware ) یا باج افزار چیست ؟ راه های مقابله با آن کدام است ؟

باج افزار یک نوعی از بد افزارها است که به مجرمان این امکان را می دهد تا بتوانند از طریق یک کنترل از راه دور، کامپیوتر قربانی را قفل کنند به طوری که کاربر نتواند از سیستم خود استفاده کند.

گاهی اوقات مجرمان تنها قسمتی از کامپیوتر قربانی را که قابل‌دسترسی است، قسمت keypad یا صفحه‌کلید مجازی قرار می‌دهند که قربانی بتواند رمز را وارد و پول را پرداخت کند.
جدیدترین نوع باج افزار که اخیراً شناسایی‌شده است، crypto locker  است. گاهی هکرها با قرار دادن یک تصویر نامناسب روی کامپیوتر شخص یا اتهام فعالیت غیرقانونی به آن‌ها، شخص را تحت‌فشار می‌گذارند که هر چه سریع‌تر پول درخواستی آن‌ها را پرداخت کنند تا هکرها قفل کامپیوتر آن‌ها را باز کنند.
 

جلوگیری از ورود باج افزار 

•  هیچ گاه به ایمیل های ناشناس پاسخ ندهید یا ایمیل هایی را که در قسمت spam ایمیلتان قرار دارد را باز نکنید.
•  تنها از وب سراچه‌های امن یا وب سایت‌هایی که می شناسید استفاده کنید.
•  قبل از آنلاین شدن، از وجود آنتی ویروس و دیوار آتش مؤثر و به روز روی کامپیوتر خود مطمئن شوید و در صورتی امکان از antispyware نیز استفاده کنید. 
•  به طور منظم از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید چرا که برخی از باج افزار ها می توانند حتی فایل های مبتنی بر ابر ذخیره سازی را نیز آلوده کنند. 

اگر درگیر باج افزار شدید 
* برای حذف باج افزار یا دیگر نرم افزارهای مخرب که ممکن است روی کامپیوتر شما نصب شده باشد، یک scan کامل با یک solution امنیتی مناسب و به روز انجام دهید. 
* اگر کامپیوتر شما از طریق باج افزار قفل شده باشد، حتماً برای مشاوره و راهنمایی از یک منبع قابل اعتماد استفاده کنید و به هیچ وجه پول را واریز نکنید چرا که حتی اگر آن‌ها قفل کامپیوتر شما را باز کنند،  پس از مدتی دوباره از شما باج گیری و کامپیوتر شما را قفل می کنند. بنابراین به دنبال یک راه قطعی و مطمئن باشید.
 

baj-afzar.pdf335.54 کیلوبایت