از طریق یکی از دوستانم متوجه شدم که چند تصویری که من و همسرم در زمان عروسی در آتلیه گرفته بودیم، توسط فردی ناشناس در یک صفحه اینستاگرامی منتشر شده و حریم خصوصی ما را از بین برده،آیا قابل پیگیری هست و اگر شکایت کنم،قانون برایش مجازاتی در نظر میگیرد؟

از طریق یکی از دوستانم متوجه شدم که چند تصویری که من و همسرم در زمان عروسی در آتلیه گرفته بودیم، توسط فردی ناشناس در یک صفحه اینستاگرامی منتشر شده و حریم خصوصی ما را از بین برده،آیا قابل پیگیری هست و اگر شکایت کنم،قانون برایش مجازاتی در نظر میگیرد؟

با توجه به اینکه قانونگذار در ماده ۱۷ قانون جرائم رایانه‌ای به صراحت اعلام داشته که (( هر کس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود ، جرم بوده و دارای مجازات می باشد.)) قطعاً این موضوع قابل پیگیری می باشد و پس از اعلام شکایت شما که با توجه به ماهیت سایبری بودن جرم توسط مقام قضایی به پلیس فتا ارجاع خواهد گردید،مراتب شناسایی هویت ایجاد‌کننده و گرداننده صفحه مجرمانه مذکور به‌صورت تخصصی پیگیری و پس از شناسایی و انجام تحقیقات مقدماتی، متهم جهت تصمیم‌گیری قضایی به دادسرا معرفی و برابر ماده قانونی اشاره شده ، مجازات متناسب برای وی در نظر گرفته می شود و اگر متصدیان آتلیه عکاسی نیز در ارتکاب این جرم سهیم باشند، با هماهنگی قضایی، اقدامات قانونی تأدیبی و بازدارنده قانونی تکمیلی صورت می پذیرد.