رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

راهکارهای اساسی درجهت راهنمایی کردن جوانان برای ورود به شبکه‌های اجتماعی چیست؟

راهکارهای اساسی درجهت راهنمایی کردن جوانان برای ورود به شبکه‌های اجتماعی چیست؟

 010_1.jpg

1. بالا بردن سطح اطلاعات خود از شبکه‌های اجتماعی:
اگر شما از این محیط‌ها بی‌خبر باشیم از خطرات این سرویس‌ها آگاهی نخواهیم داشت و نمی‌توانیم در خصوص خطرات آنها به فرزندان خود هشدار دهیم.

 2. تعیین سن مجاز برای عضویت در شبکه‌های اجتماعی:
براساس قوانین جهانی حداقل سن برای عضویت در اکثر شبکه‌های اجتماعی ۱۳ سال یا بیشتر است، البته این تصمیم شماست که فرزندان شما از چه سنی مجاز به استفاده از شبکه‌های اجتماعی هستند. دقت کنید که توصیه نمی‌شود بعد از این سن، از حضور نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی منع شود. چرا که گسترش شبکه‌های اجتماعی در میان دوستانشان این خطر را ایجاد می‌کند که به طور مخفیانه و دور از چشم شما اقدام به ایجاد پروفایل خود کنند. از این رو بهتر است که شما در کنار آنها باشید و استفاده صحیح از این شبکه‌های اجتماعی را به آنها یاد بدهید.

 3. گفتگو با فرزندان و نوجوانان در مورد خطرات و نتایج استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی:
بسیاری از کودکان عواقب استفاده از شبکه‌های اجتماعی را نمی‌دانند و آنها تمایل دارند در دسترس بودن اطلاعات خود توسط دیگران را نادیده بگیرند و به راحتی از قابل دید بودن فعالیت آنلاین خود توسط دیگران چشم پوشی می‌کنند.از سمت دیگر متاسفانه اغلب والدین فراموش می‌کنند که در مورد تحت تأثیر قرار گرفتن آینده فرزندان خود توسط عکس‌ها، کامنت ها و فعالیت‌های اجتماعی صحبت کنند.

والدین باید شرایطی که باعث آسیب دیدن فرزندان می‌شود را به آنها شرح دهند، صحبت با فرزند در مورد نشانه‌های خطرناک شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود که آنها حتی قبل از به اشتراک گذاشتن عکس و یا موقیعت خود با دیگران به عواقب آن فکر کنند.

 4. انتخاب بهترین مکان خانه برای رایانه:
و اما اگر وسیله استفاده از شبکه‌های مجازی، رایانه می‌باشد، این وسیله باید در فضای باز خانه قرار داشته باشد، بطوری که نمایشگر آن برای مابقی افراد خانواده قابل دیدن باشد. سعی کنید به جای قرار دادن رایانه در اتاق فرزندتان آن را در فضای باز خانه قرار دهید. با اجرای این کار به راحتی می‌توانید فرزند خود را تحت نظر داشته باشید.

 5. تعیین دستورالعمل (قوانین) استفاد از شبکه‌های اجتماعی:
هر خانه‌ای دارای قانون است، پس برای حد و حدود فعالیت‌های فرزندان خود در شبکه‌های اجتماعی، دستورالعمل تنظیم کنید. برای القاء عادت‌های مثبت در نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید قوانینی برای فرزند خود وضع کنید.

 برای مثال در طول یک هفته یک محدوده زمانی مشخصی را برای صرف کردن در شبکه‌های اجتماعی مشخص کنید. همچنین می‌توانید برای تمرین در یک زمان مشخص به همراه فرزند خود در این شبکه‌های اجتماعی به فعالیت بپردازید.

 6.  بررسی تنظیمات خصوصی پروفایل فرزندان در شبکه‌های اجتماعی:
و اما آخرین راه کار، تنظیمات حریم خصوصی (Privacy) در شبکه‌های اجتماعی مهم است و بهتر این است که دسترسی به حریم خصوصی را محدود کنیم. شبکه‌های اجتماعی دائم در حال تغییر و تحول در سایت‌ها و اپلیکیشن های خود هستند پس شما باید از امنیت پروفایل فرزند خود، اطمینان حاصل پیدا کنید