رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

بهترین رویکرد برخورد با کودکان در ارتباط با فضای مجازی؟

بهترین رویکرد برخورد با کودکان در ارتباط با فضای مجازی؟

۱- با اعضای خانواده خود همان‌گونه که در مورد مسائل روزمره و عادی صحبت می‌کنید در زمینه فضای مجازی و اینترنت نیز صحبت کنید و آنها را راهنمایی نمایید. از ایجاد محدودیت و قوانین برای فرزندان و نوجوانان در فضای مجازی هراس نداشته باشید.

۲- سعی کنید از فناوری‌های جدید که فرزندانتان استفاده می‌کنند، شما نیز برای تفریح خود استفاده و بکارگیرید. شما می‌‌‌توانید از فرزندانتان بخواهید که در ایجاد یک صفحه در شبکه اجتماعی به شما کمک کند و یا با هم برخی بازی‌های مربوط به کنسول‌های بازی‌های رایانه‌ای را انجام دهید.

۳- با دوستان، اقوام و دیگر والدین در مورد حفظ امنیت فرزندان در فضای مجازی صحبت کنید و از تجربیات آنها نیز استفاده کنید. ممکن است آنها بتوانند راه کارهای مفید و سودمندی را به شما ارائه نمایند.

۴- نحوه استفاده از نرم‌افزارهای کنترل والدین بر روی ابزارهای رایانه‌ای و همچنین استفاده از گزینه حفظ حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی را یاد بگیرید. ضمناً از امکانات و گزینه‌های امنیتی Google و سایر موتورهای جستجو استفاده نمایید.

۵- استفاده از نرم افزارهای کنترل و نظارت بر فعالیت‌های اینترنتی فرزندان که بر روی اقداماتی همچون دانلود فایل و مشاهده محتوای وب سایت‌ها نظارت می‌کند.

۶- اطمینان حاصل نمایید که فرزندانتان آگاهی و اطلاعات اولیه و پایه در مورد ایمنی در فضای مجازی را دارند برای مثال بر روی لینک داخل ایمیل‌های دریافتی از سوی اشخاص ناشناس کلیک نمی‌کنند، کلمات عبور سخت انتخاب می‌کنند و آنتی ویروس و فایروال سیستم خود را غیر فعال نمی‌کنند.

۷- به طور منظم و مستمر با فرزند خود در مورد زندگی و همچنین مسائل مرتبط با فضای مجازی صحبت کنید. این مسئله به آنها نشان می‌دهد که چقدر برای شما مهم هستند و میزان علاقه شما به فناوری را به آن‌ها اثبات می‌کند. همچنین باید به آنها بگویید که مراقب رفتارهایی همچون مزاحمت‌های اینترنتی و صفحات پورنوگرافی در اینترنت باشند و باید مسئولیت رفتار خود در اینترنت را بپذیرند.

کلمات کلیدی :