رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

کد دستوری یا USSD چیست و چگونه کار می کند؟

کد دستوری یا USSD چیست و چگونه کار می کند؟

USSD درواقع مخفف عبارت Unstructured Supplementary Service Data است. این سرویس یک خدمت مکمل و جانبی است و از داده های بدون ساختار یا ساختارنیافته ای استفاده می کند که خود شرکت ارائه دهنده آن سرویس تعریف کرده است. در زبان فارسی معمولا آن را با عنوان «کد دستوری» می شناسند. کد دستوری (USSD) در واقع نوعی مبادله پیام بین یک موبایل و یک برنامه کامپیوتری است که در بستر جی اس ام (GSM) یا سامانه جهانی ارتباطات همراه عمل می کند. این کدها مستقیماً به سرورهای اپراتورهای شبکه تلفن همراه ارسال می شوند و این سرورها طی فرایندی مشخص خدمات اپراتور خود را مرحله به مرحله در اختیار کاربر قرار می دهند. کاربر خدمت موردنظر خود را انتخاب می کند و از مسیری معین آن خدمت را خریداری می کند.

    GSM در اصل صورت کوتاه شده Global System For Mobile Communication به معنای سیستم جهانی ارتباطات تلفن همراه است. این سامانه یکی از جاافتاده ترین استانداردهای تلفن های همراه در جهان است.

کدهای دستوری اعدادی هستند که بین یک # و * محصورند و بر این اساس از شماره تلفن متمایز می شوند. این خدمت از قابلیت های ذاتی این شبکه نیست و به واقع  جزو خدمات جانبی رایگان شبکه جی اس ام محسوب می شود، لذا همیشه در دسترس است و هزینه یا کارمزدی برای کاربر ندارد. ارسال و دریافت این کدها تقریباً با تمام گوشی های موجود اعم از ساده یا هوشمند میسر است و لازم نیست گوشی قابلیت خاصی داشته باشد.