رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

دکمه WPS در مودم چیست؟ چه کاربردی دارد؟

دکمه WPS در مودم چیست؟ چه کاربردی دارد؟

اگر شما مودم بی‌سیم خود را تنظیم کرده باشید و یا به دستگاه به‌طور دقیق نگاه کرده باشید، با دکمه WPS روبه‌رو خواهید شد. اما این گزینه چه کاربردی دارد؟ امروز در سایت رسمی پلیس فتا به معرفی دکمه WPS در مودم  D-link ، TP-link ، Zyxel ، ایرانسل و.. می‌پردازیم و نحوه غیرفعال سازی آن را به شما آموزش می‌دهیم.

معنی WPS روی مودم چیست؟

کلمه WPS مخفف Wi-Fi Protected Setup یا راه اندازه محافظت‌کننده شبکه وای فای است WPS. در تنظیمات مودم یک استاندارد امنیت شبکه بی‌سیم می‌باشد که تلاش می‌کند ارتباط بین روتر و دستگاه‌های بی‌سیم را سریع‌تر و آسان‌تر کند. فقط برای شبکه‌های بی‌سیم کار می‌کند که دارای رمز عبور نیز می‌باشد که با پروتکل‌های WPA یا WPA2 رمزگذاری شده است. در تنظیم استاندارد شما برای اتصال یک دستگاه به‌صورت بی‌سیم باید از وای فای استفاده کنید که نیاز به دانستن نام و رمز عبور وای فای می‌باشد.

محل قرارگیری دکمه WPS در مودم

در بیشتر روتر ها در پشت دستگاه دکمه‌ای کوچک برای WPS قرار داده‌شده است که با یک‌بار فشار دادن آن WPS فعال می‌شود و آماده اسکن دستگاه جدید است.

مشکلات WPS و هک شدن آن

استاندارد WPS از PIN استفاده می‌کند و حتی اگر شما آن را انتخاب نکنید به‌صورت خودکار تولید می‌شود اما تحقیقات نشان داده است که رمز WPS بسیار آسیب‌پذیر است. پین ۸ رقمی مودم و WPS در مودم‌ها به‌صورت دو بلوک ۴ رقمی نگه‌داری می‌شوند. روتر چهار رقم اول را جداگانه از چهار رقم آخر بررسی می‌کند. یک هکر با استفاده از ابزارهای مناسب می‌تواند به‌راحتی این سیستم را هک کند. حتی اگر پیچیده‌ترین رمز را هم استفاده کنید، دسترسی به آن در مدت‌زمان کوتاه امکان‌پذیر است.

نحوه غیرفعال کردن WPS

اگر از این سیستم استفاده نمی‌کنید پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از هک شدن و رعایت مسائل امنیتی آن را خاموش‌کنید. برای بستن WPS مودم D-linkو..، در مرورگر خود آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ و یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ یا ۱۰٫۰٫۰٫۱ را بسته به مودم خود برای ورود به تنظیمات وارد کنید. اگر آی‌پی آدرس ورود به تنظیمات را ندارید، با زدن Win+R و تایپ عبارت CMD و اینتر کردن، دستور ipconfig را اجرا کنید. عدد نوشته‌شده در قسمت Default Gateway همان آی‌پی موردنظر است. حال بسته به مدل مودم خود به دنبال گزینه disable WPS و یا WPS باشید و آن را غیرفعال کنید.