رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

NFC چیست و چه کاربردی دارد؟

NFC چیست و چه کاربردی دارد؟

کلمه NFC مخفف عبارت Near Field Communication است که در زبان فارسی به آن “ارتباط حوزه نزدیک” یا همان “ان اف سی” گفته می‌شود. قابلیت NFC درواقع یک استاندارد ارتباطی برای گجت‌های موبایلی (قابل‌حمل) محسوب می‌شود که با ایجاد یک ارتباطات رادیویی خاص دو دستگاه مجهز به این قابلیت را قادر به ردوبدل داده می‌کند. به‌منظور ایجاد ارتباط نزدیک مابین دو دستگاه از طریق قابلیت اتصال NFC باید حتماً فاصله آن دو دستگاه حداکثر چند سانتیمتر باشد. بنابراین NFC یک قابلیت ارتباطی است که دستگاه‌های موبایلی را در شرایطی که نزدیک به یکدیگر باشند، قادر به ردوبدل اطلاعات می‌کند. 

حجت‌های موبایلی و قابل‌حمل به‌منظور پشتیبانی از NFC باید حتماً به تراشه NFC مجهز باشند، بنابراین هر دستگاهی که از اتصال NFC پشتیبانی می‌کند به تراشه اختصاصی مجهز است.

اتصال NFC مبتنی بر فنّاوری شناسایی فرکانس رادیویی تکامل‌یافته‌ای است که بر روی یک چیپ یا تراشه اختصاصی اعمال‌شده و به این صورت دستگاه را قادر به ارتباط بی‌سیم می‌کند. بنابراین به زبان ساده باید بگوییم که NFC یک فرکانس رادیویی ایجاد می‌کند و از طریق آن ارتباط مابین دو دستگاه را برقرار می‌سازد.