رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

اسکیما چیست؟

اسکیما چیست؟

شما به‌عنوان یک فرد غریبه و ناآشنا وقتی وارد یک محلۀ جدید می‌شوید چه‌کار می‌کنید؟ به‌احتمال‌زیاد سعی می‌کنید برای آنکه گم نشوید نشانه‌های خاصی از آن محله از روی علائم و تابلوهایی که در آنجا نصب‌شده‌اند را به خاطر بسپارید.

گوگل نیز به همین شکل عمل می‌کند. گوگل از روی علائم و نشانه‌هایی که در سایتمان قرار داده‌ایم محتوای سایتمان را می‌فهمد و قصد و منظورمان را متوجه می‌شود. همان‌طور که ما نیازی نداریم تمام جزئیات یک محله، خیابان یا کوچه جدید را به ذهنمان بسپاریم و با چند نشانه آنجا را به خاطر می‌آوریم، گوگل نیز نیازی به ذخیره کردن خط به خط محتوای ما ندارد. گوگل یک سری نشانه‌ها را به حافظۀ خود می‌سپارد و بر اساس آن‌ها نتایج را در SERPs (صفحه نتایج) طبقه‌بندی می‌کند.

استفاده از اسکیما تأثیر زیادی روی شناسایی سایت توسط موتورهای جستجو دارد و باعث می‌شود موتورهای جستجو راحت‌تر با سایتتان ارتباط برقرار کرده و بهتر آن را درک کنند. قطعاً درک بهتر صفحات سایت به نفع سازنده یا صاحب سایت است.

در یک پاسخ کلی به سؤال اسکیـما چیست؟ می‌شود گفت: اسکیما مجموعه از اطلاعات کوچک است، که توسط وب مـستر ها نوشته می‌شوند، تا موتورهای جستجو با استفاده از این نشانه‌ها سریع‌تر و راحت‌تر به هدف سایت پی ببرند و آن‌ها را در نتایج جستجوی کاربران نمایش دهد.

یا در تعریف دیگر: به عمل نشانه‌گذاری صفحات مختلف سایت، برای موتور جستجو «Schema Markup» نشانه‌گذاری اسکیما یا «شِما» می‌گویند.