رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چگونه می‌توانیم یک کلاهبرداری فیشینگ را شناسایی نماییم؟

چگونه می‌توانیم یک کلاهبرداری فیشینگ را شناسایی نماییم؟

نکته اول دریافت ایمیل از بانک‌ها یا هر موسسه و سازمانی با این مضمون که "به‌ علت فعالیت‌های غیرمجاز، حساب شما در حال بسته شدن است، جهت جلوگیری از تعلیق، حساب خود را بازبینی و تایید نمایید."

اگر چنین ایمیلی دریافت کردید، نباید به آن اهمیت دهید. همچنین ممکن است ایمیلی دریافت نمایید که در آن نوشته شده باشد "شما در قرعه‌کشی برنده شده‌اید و برای واریز این پول، اطلاعات حساب خود را وارد کنید" که نباید به‌هیچ وجه آن را باور کنید. در مقابل این‌گونه ایمیل‌ها، هوشمندانه عمل کنید.

نکته دوم این‌که ایمیل‌های فیشینگ یک شخص خاص را مورد خطاب قرار نمی‌دهد و در اغلب موارد برای حجم زیادی از کاربران ارسال می‌شود.

از آنجا که کاربران هدف به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شوند، احتمالا در ابتدای ایمیل‌ها عباراتی نظیر "مشترک گرامی"، "کاربر گرامی سایت PayPal" و غیره را مشاهده کنید.آنها معمولا اسم شما را خطاب قرار نمی‌دهند بنابراین اگر چیزی شبیه اینها دیدید به این فکر کنید که ممکن است در دام این شیوه‌ از کلاهبرداری اینترنتی افتاده‌اید.

 

نکته سوم تمام آدرس‌های درگاه‌های اینترنتی، تحت دامنه shaparak.ir تجمیع شده تا به خاطر سپاری و شناسایی آدرس‌های واقعی از جعلی ساده‌تر شود. بااین‌وجود دیده‌شده که حتی درگاهی جعلی بانام دامنه‌ای که هیچ شباهت املایی و معنایی به آدرس shaparak.ir ندارد هم ساخته‌شده و برخی افراد بازهم فریب می‌خورند.

و آخرین نکته درباره URL فیشینگ است. این امکان وجود دارد به وب‌سایتی هدایت شوید که کاملا شبیه سایت اصلی باشد، ولی باید بدانید ممکن است به سایت فیشینگ رفته باشید.

همواره به URL نگاه کنید تا متوجه شوید آیا در وب‌سایت اصلی هستید یا یک وب‌سایت فیشینگ (وب‌سایت تقلبی).