رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

ایمیل یا جیمیل! کدام بهتر است؟

ایمیل یا جیمیل! کدام بهتر است؟

زمانی که برای انجام کاری، از طرف مقابل درخواست می‌کنید ایمیلش را در اختیار شما قرار دهد؛ معمولاً اولین چیزی که می‌شنوید این جمله است ایمیل بفرستم یا جیمیل!
بهتر است با یک مثال ساده، تفاوت ایمیل و جیمیل را توضیح دهیم. شخصی می‌خواهد با شما مکاتبه کند، طبیعتاً یک نامه برای شما می‌فرستد، نامه را در اداره پست تحویل داده و شما هم در منزل از نماینده اداره پست یا همان پستچی؛ نامه خود را تحویل می‌گیرید. در این مثال اداره پست یک خدمات دهنده است که خدمتش دریافت و تحویل دادن نامه‌هاست.
روند الکترونیکی ارسال نامه 
شما با نوشتن لینک سایت یک خدمات دهنده در مرورگر، به یک اداره پست الکترونیکی رجوع می‌کنید؛ تعداد زیادی پستخانه الکترونیکی در اینترنت وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها برای ایرانی‌ها عبارت‌اند از:
یاهو میل یا همان YMail
گوگل میل یا همان GMail
آتلوک یا همان Outlook

و کلی ارائه‌دهنده خدمات پست الکترونیک دیگر که سال‌هاست مشغول به خدمات‌رسانی در این زمینه هستند. شما یک ایمیل (نامه الکترونیکی) می‌نویسید، خدمات دهنده شما (مانند جیمیل یا یاهو) نامه الکترونیکی شمارا در زمان بسیار کوتاهی به دست گیرنده می‌رساند، گیرنده باید سایت خدمات دهنده خود را باز کند و نامه الکترونیکی شمارا مطالعه کند.
نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که هر خدمات دهنده‌ای می‌تواند به هر خدمات دهنده دیگری ایمیل ارسال کند، مثلاً شما از جیمیل استفاده می‌کنید و دوست شما از آتلوک، هیچ مشکلی برای ایمیل ارسالی شما پیش نخواهد آمد.
 تفاوت معروف ترین سرویس های انتقال نامه الکترونیکی، ایمیل و جیمیل
ایمیل یک خدمت الکترونیکی است، یک شبیه‌ساز نامه اما به‌صورت الکترونیکی است، با امکانات بسیار زیادتر از نامه‌های کاغذی و مراسلات سنتی.
جیمیل یا یاهو؛ یک خدمات دهنده هستند، همان پستخانه قدیم خودمان که هرکدام علاوه بر امکانات یکسان، قابلیت‌های مخصوص به خود رادارند.
فکر می‌کنم مشکل تفاوت ایمیل و جیمیل برای شما بعد از خواندن این نوشته حل‌شده باشد.
اگر کسی از شما ایمیلی درخواست کرد، هر ایمیلی که دارید، مربوط به هر خدمات دهنده‌ای، همان را برای او ارسال کنید. مطمئن باشید اگر منظور او خدمات دهنده خاصی باشد خودش ابتدا یا انتهای ارسال ایمیل به شما خواهد گفت.