رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چه زمانی اولین رایانه اختراع شد؟

چه زمانی اولین رایانه اختراع شد؟

با توجه به طبقه بندی‌های مختلف رایانه‌ها، پاسخی آسان برای این سوال وجود ندارد. اولین رایانه مکانیکی، که توسط چارلز بابیج در سال 1822 ساخته شد، دقیقاً شبیه آنچه که امروزه رایانه می‌دانند نیست. 

چه زمانی برای اولین بار از کلمه "رایانه" استفاده شد؟
کلمه "رایانه" برای اولین بار در سال 1613 ضبط شد و در ابتدا برای انجام محاسبات استفاده می‌شد. تعریف یک کامپیوتر تا اواخر قرن نوزدهم نیز همان دستگاه انجام محاسبات باقی ماند.

اولین مفهوم کامپیوتر مکانیکی یا موتور محاسباتی اتوماتیک
در سال 1822، چارلز بابیج دستگاه‌های محاسباتی آن زمان را مفهوم سازی کرد و شروع به توسعه Difference Engine کرد، که اولین ماشین حساب اتوماتیک محسوب می‌شد در زمان خودش. Difference Engine قادر به محاسبه چندین مجموعه از اعداد بود. بابیج در توسعه دستگاه خود ازAda Lovelace کمک گرفت، که بسیاری از آن‌ها اولین برنامه نویس رایانه برای کار خود و یادداشت‌هایی در مورد Difference Engine دانستند. متأسفانه، به دلیل بودجه، Babbage هرگز نتوانست نسخه کاملاً کاربردی این دستگاه را تکمیل کند. 

در سال 1837، چارلز بابیج اولین کامپیوتر مکانیکی عمومی، موتور تحلیلی را پیشنهاد کرد. موتور تحلیلی شامل ALU (واحد منطق حساب) ، کنترل اولیه جریان ، کارت‌های پانچ و حافظه یکپارچه است. این اولین مفهوم رایانه‌ای عمومی است. متأسفانه به دلیل مشکلات مالی‌، این کامپیوتر در زمان زنده ماندن چارلز بابیج نیز هرگز ساخته نشد. در سال 1910 ، هنری باباج ، جوانترین پسر چارلز بابیج ، توانست بخشی از این دستگاه را تکمیل کند و توانست محاسبات اساسی را با یادگار پدرش انجام دهد.

کلمات کلیدی :