رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

مهمترین جرائم فضای مجازی در حال حاضر چیست و چه اقداماتی در جهت کاهش این جرائم صورت گرفته است؟

مهمترین جرائم فضای مجازی در حال حاضر چیست و چه اقداماتی در جهت کاهش این جرائم صورت گرفته است؟

جرائم مالی شامل برداشت غیرمجاز از حساب بانکی افراد و کلاهبرداریهای اینترنتی و نیز هتک حیثیت و نشراکاذیب مهمترین جرائمی است که دارای بیشترین فراوانی می باشد.
کنترل و کاهش آسیب ها و جرائم فضای مجازی مستلزم اقدامات آموزشی و آگاهی بخش توسط همه نهادها و مراجع متولی این حوزه می باشد که شامل سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی می باشد و پلیس فتا به تنهایی نمی تواند بار این مسئولیت را به دوش بکشد.
اما با وجود همه مشکلاتی که پلیس با آن مواجه هست اقدامات پیشگیرانه شامل برگزاری کارگاههای آموزشی، آموزش و اطلاع رسانی از طریق رسانه ها با تولید و انتشار محتوای مناسب در حال انجام می باشد. معرفی جدیدترین شیوه و شگردهای مجرمان سایبری و اطلاع رسانی به شهروندان نیز از جمله اقدامات پلیس می باشد.
البته در حوزه های فنی و ساختاری نواقص و ایراداتی وجود دارد که امیدوار به رفع این نواقص می باشیم از جمله راه اندازی رمز پویا(otp) برای کاهش جرائم برداشت غیرمجاز خصوصا شگرد فیشینگ، اماکن احراز هویت واقعی افراد آگهی دهنده در سایت ها و اپلیکیشن های واسطه فروش کالا و خدمات،  که در این خصوص به نهادهای متولی توصیه های لازم انجام شده و رفع این مشکلات در حال پیگیری است.