رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

OSINT چیست و چگونه از آن استفاده می کنند ؟

OSINT چیست و چگونه از آن استفاده می کنند ؟

اوسینت یا  (Open Source INTelligence‏) Osint به معنی جستجوی پیشرفته در منابع اطلاعاتی آزاد است.در دنیای دیجیتال میلیاردها صفحه‌ی وب وجود دارد که هرکدام از آن‌ها صفحات حاوی اطلاعات هستند. بسیاری از این اطلاعات آزادانه در دسترس عموم مردم قرارگرفته‌اند. مطالب فرم­­ها، اخبار سایت‌ها، نظرات و پیام‌های شبکه‌های اجتماعی، دانشنامه‌ها و فیلم‌ها تنها گوشه‌ای از این مجموعه‌ی بسیار وسیع هستند. 

نوعی پژوهش است که در آن به‌صورت آگاهانه منابع بیشتری بررسی می‌شود تا دید جامع‌تری نسبت به یک موضوع ایجاد شود. درعین‌حال در اوسینت فهم علل یک پدیده مدنظر نیست. به این معنا که برخلاف پژوهش‌های معمول که باهدف ایجاد ابزاری برای پیش‌بینی انجام می‌شوند، در اوسینت هدف جمع‌آوری هرچه بیشتر منابع مفید قابل‌استفاده است.

جمع‌آوری اطلاعات از منابع اوسینت:

  • سایت whois : که به شما می‌گوید صاحب دامنه‌ای که آن را جستجو می‌کنید چه کسی است. اگر هدف یک شرکت باشد اطلاعات مسئول دامنه شرکت و یا شماره تلفن . ایمیل‌های مربوط به شرکت یا آن افراد در whois  لیست می‌شود
  • گوگل google.com: شاید با عبارت گوگل هکینگ قبلاً آشنا باشد. موتور جستجو گوگل یکی از در دسترس­­ترین و آسان‌ترین ابزارها برای فعالیت اوسینت است. به‌شرط آنکه باقابلیت‌ها و امکانات آن آشنا باشیم. در یک رویکرد ساده جستجو کردن نام شرکت‌ها، لیست کارمندان، نام کارمندان، نام اشخاص و عمیق شدن درنتیجه جستجو‌ها، دریایی از اطلاعات به ما می‌دهد.
  • ابزار maltego : ابزار قدرتمندی برای گردآوری، ترکیب و آنالیزِ هدف موردنظر است. Maltego راهی را برای واردکردن یا اضافه کردن داده‌ها فراهم می‌کند.