رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چگونه تشخیص دهیم که تلفن همراه ما به بد افزار آلوده شده است ؟

چگونه تشخیص دهیم که تلفن همراه ما به بد افزار آلوده شده است ؟

اگر عملکرد تبلت یا گوشی اندروید شما به صورت عجیبی تغییر کرد و هیچ علامت مشخصی از آنچه در جریان است مشاهده نشد، ممکن است این رفتار به دلیل وجود بدافزار باشد. در ادامه این مقاله، برخی از علایم متداول بدافزارهای اندروید را مرور می‌کنیم.

1-تخلیه شارژ باتری، زودتر از حد معمول
اگر میزان استفاده شما از دستگاه اندروید تغییری نکرده اما اخیراً شارژ باتری بدون دلایل قابل توجیهی خالی می‌شود، ممکن است دلیل این امر آلودگی بدافزاری باشد. گاهی وقت­‌ها برنامه­‌های کاربردی مخرب، توان بسیار زیادی را مصرف می‌کنند. باید به بخش Settings، سپس Battery رفته و بررسی کنید که دقیقاً کدام برنامه‌­های کاربردی بیشترین میزان برق را مصرف می‌کنند. سعی کنید مطمئن شوید که برنامه‌­های کاربردی نمایش داده شده در این قسمت، واقعی باشند.

2-داغ شدن دستگاه و افت عملکرد آن
اگر مطمئن هستید که بیش از حد از دستگاه استفاده نمی‌کنید و با این حال دستگاه به سرعت داغ شده و واقعاً کند می‌شود یا صفحه اغلب مواقع فریز می‌شود باید مراقب باشید. مصرف داده‌ها (data usage) را بررسی کرده و ببینید کدام برنامه­‌های کاربردی داده زیادی مصرف می‌کنند. به قسمت Access Settings، Data رفته و تمام برنامه­‌ها را بررسی کنید. همه برنامه‌­های کاربردی مشکوک را  فوراً حذف (uninstall) کنید.

3-نمایش آگهی و پاپ‌آپ به صورت تصادفی و غیرعادی
این موضوع، نشانه‌ای واضح از یک نوع آلودگی بدافزاری یعنی آگهی افزار است. نباید هیچ تبلیغی بی‌دلیل بر روی صفحه گوشی نمایش داده شود. به خاطر داشته باشید که هرگز روی هیچ یک از این آگهی‌ها کلیک نکنید. مهم نیست که این تبلیغات چه وعده‌ای به شما می‌دهند. باید بررسی کنید که اخیراً چه برنامه­‌های کاربردی را نصب کرده‌­اید و در اسرع وقت تمام برنامه­‌های مشکوک را حذف کنید.

4-مشاهده پیامک و تماس‌های عجیب
اگر پیام یا تماس‌های ناخواسته‌ای را مشاهده می‌کنید، ممکن است دلیل آن آلودگی بدافزاری باشد زیرا این، یکی از روش‌های متداول برای تکثیر بدافزارها است. به عنوان مثال اگر پیامی عجیب از طرف یکی از دوستان­تان دریافت کردید که سعی می‌کرد شما را تشویق به کلیک کردن روی یک لینک مشکوک کند، ممکن است گوشی وی آلوده به بدافزاری شده باشد که سعی می‌کند گوشی شما را هم آلوده کند. FileCoder، مثال واضح از یک حمله باج افزاری است که از طریق پیام متنی بر روی سیستم عامل اندروید منتشر می‌شود. در هر صورت، هیچ وقت روی هیچ لینک مشکوکی کلیک نکرده و به هیچ پیام ناشناسی پاسخ ندهید.

5-ظاهر شدن ناگهانی برنامه‌­های کاربردی ناشناس روی گوشی
نیازی به گفتن نیست، اگر متوجه وجود برنامه­‌ای شدید که خودتان نصب نکرده بودید، بلافاصله آن را حذف کنید. همان­طور که قبلاً در خصوص برنامه کاربردی Google Updater گفته شد، برخی از برنامه‌­های کاربردی مخرب سعی می‌کنند بدون مشکل به نظر برسند یا کار برنامه­‌های دیگر را تقلید کنند. بنابراین به شدت مراقب باشید.

6-جستجوی برنامه­‌های کاربردی مخفی
ممکن است بعضی از برنامه‌­های کاربردی روی اندروید قابل مشاهده نباشند، مگر این که بدانید کجا باید آنها را جستجو کنید. شاید این موضوع ترسناک به نظر برسد اما برای انجام این کار کافی است این مراحل را طی کنید: به قسمت Settings – Applications رفته و در این لیست به دنبال تمام نام‌های ناخواسته باشید. در این منو بلافاصله تمام برنامه­‌های کاربردی مشکوک را حذف کنید.

آموزش91.25 کیلوبایت