رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

چگونه بدافزارها رو از گوشیم پاک کنم؟

چگونه بدافزارها رو از گوشیم پاک کنم؟

فرض کنیم با وجود تمام تلاش‌ها، یک دستگاه آلوده به بدافزار شد یا این که شما از خطرات موجود اطلاع نداشتید در نتیجه دقت کافی را برای محافظت از دستگاه به عمل نیاوردید.

ممکن است روی یک لینک مخرب که از طریق پیام متنی دریافت کردید کلیک کرده یا یک برنامه کاربردی مخرب را نصب کرده باشید. حالا دستگاه شما به طرز عجیبی رفتار می‌کند و مشخص است که به یک ویروس آلوده شده است.

مسلماً اگر اطلاعات مهمی در دستگاه ندارید می‌توانید بازگشت به تنظیمات کارخانه را انجام دهید که باعث می‌شود دستگاه شما به حالت اولیه برگردد. گام‌های دیگری هم هستند که می‌توانید برای اصلاح سریع شرایط انجام دهید.

گام اول: گوشی را در حالت safe mode دوباره راه‌اندازی کنید.
با فشار دادن دکمه پاور گوشی، وارد منوی Power Off شوید. سپس گزینه Power Off را انتخاب کرده و نگه دارید تا وقتی که گزینه Safe Mode ظاهر شود. سپس روی OK کلیک کنید.

گام دوم: تمام برنامه­‌های کاربردی مشکوک و آنهایی که نیاز ندارید را حذف کنید.
پیش از این هم درباره اهمیت حذف برنامه‌­های کاربردی که نباید بر روی گوشی باشند یا برنامه­‌های قدیمی که به آنها نیازی ندارید، صحبت کردیم.

گام سوم: یک آنتی­ ویروس معتبر و قابل اطمینان نصب کنید.
صرفاً به Google Play Protect متکی نباشید. Google Play Protect یک سازوکار محافظت آنتی‌­و‌یروس برای اندروید است که اولین بار در جولای ۲۰۱۹ توسط AV Comparatives منتشر شد و به رتبه محافظت نه چندان بالای ۸۳.۲ درصد و ۲۸ تشخیص مثبت کاذب دست یافت. توصیه می‌کنیم که برای محافظت دائم از دستگاه خودتان در برابر بدافزارهای پیشرفته، فیشینگ، باج افزار، سرقت هویت و غیره از آنتی‌­ویروس معتبری استفاده کنید.

آموزش55.46 کیلوبایت