نکات امنیتی در پرداخت‌های اینترنتی

یكی از حربه‌های اصلی كلاه برداران اینترنتی، هدایت كاربران پرداخت‌های اینترنتی به سمت سایت‌های مشابه سایت اصلی و ذخیره كردن اطلاعات شخصی كاربر و سوء استفاده بعدی از این اطلاعات است.

 
نکات امنیتی در پرداخت‌های اینترنتی
1 - رمز خود را جایی یادداشت نكنید و در صورت یادداشت نمودن، آن را در جیب یا كیف پول به همراه كارت قرار ندهید.
2 - رمزهای عبور خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهید.
3 - رمز خود را در اختیار سایر افراد قرار ندهید.
4- بانك‌ها و موسسات اعتباری هیچ‌گاه از طریق نامه‌های الكترونیكی، پیامک و تلفنی اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمی‌كنند.
5 - اطلاعات حساس از جمله رمز خود را از طریق تلفن برای دیگران بازگو نكنید.
6 - در صورت فاش شدن رمز خود، در كوتاهترین زمان ممكن آن را عوض نمایید.
7 - كارت و رمز خود را به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهید. بعضاً افراد سود جو به بهانه كمك كردن و راهنمایی ضمن اخذ كارت و رمز شما پس از انجام عملیات، كارت شما را با كارت دیگری (سرقتی، مفقودی، باطله و...) معاوضه نموده و حساب شما را مورد سوء استفاده قرار می‌دهند.
8 - برای ارسال اطلاعات حساس خود از پست الكترونیكی استفاده ننمایید.
9 - همواره سعی كنید برای ورود رمز خود از امكان Virtual Keyboard بجای كیبورد فیزیكی كامپیوتر استفاده كنید. این امكان در سیستم عامل ویندوز و همچنین در سایت‌های پرداخت آنلاین وجود دارد.


10 - شناسه عبور و رمز خود را بر روی كامپیوترهای خارج از اختیار و كنترل خود وارد نكنید.
11 - هنگام ورود به وب سایت‌ها به ویژه وب‌سایتهایی كه در آن اطلاعات محرمانه وارد می‌گردد، آدرس سایت مورد بازدید را در كادر نوار آدرس كنترل نمایید. بسیاری از كلاهبردارهای اینترنتی بواسطه استفاده از سایت‌های جعلی و مشابه، جهت دریافت اطلاعات حساس كابران رخ می‌دهد.
12آدرس لینک صفحه مربوط به تبادل اطلاعات بانکی  می بایست با عبارت https بجای http آغاز گردد.
13 - همواره از نرم افزارهای آنتی ویروس معتبر و به روز شده استفاده نمایید.
14 - سیستم عامل كامپیوتر  و تلفن هوشمند خود را همواره بروزرسانی كرده و آخرین وصله‌های امنیتی را دریافت نمایید.
15 - در صورتی كه احتمال وجود برنامه‌های مخرب را بر روی كامپیوتر و یا تلفن هوشمند خود می‌دهید از انجام هر گونه تراكنش مالی آنلاین خودداری نمایید.
16 - پس از انجام كار مورد نیاز در وب‌سایتهایی كه نیاز به رمز ورود دارند، به طور كامل Log out كنید.
17 - به مطالب نوشته شده در پنجره‌هایی كه اتوماتیك نمایش داده می‌شوند(PUP) توجه نموده و بلافاصله بر روی Ok یا Yes كلیك نكنید. بسیاری از برنامه‌های مخرب به همین شیوه بر روی كامپیوترها نصب می‌گردند.
18 – ایمیل‌های دریافتی از منابع ناشناس را باز نكنید. به لینك‌های ارائه شده در ایمیل‌ها اعتماد نكنید، به عنوان نمونه بانك‌ها و موسسات اعتباری هیچ گاه از طریق نامه‌های الكترونیكی اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمی‌كنند. بنابراین هرگاه در صندوق پستی خود نامه‌هایی از این دست را مشاهده كردید به سرعت آن را حذف كنید. از داده‌های حساس خود نسخه پشتیبان تهیه نموده و در جایی امن نگهداری كنید.
19 - در صورت انجام انتقال وجه و عملیات اینترنتی برروی حساب خود در مرورگرهای اینترنت گزینه‌ی به‌خاطر سپردن رمز را انتخاب نكنید. این گزینه با نام كلیRemember Password  شناخته می‌شود، از این قابلیت استفاده نكنید.