کلاهبرداری با ترفند جمع‌آوری کمک به نیازمندان

1397-06-25 10:41
تنظیم اندازه قلم

پ

کلاهبرداری با ترفند جمع‌آوری کمک به نیازمندان

امروزه با کوچ عظیمی از افراد به فضای مجازی روبه روهستیم، به نحوی که کلاهبرداران هم از این موضوع سوء‌استفاده کرده واقدام به کلاهبرداری از کاربران در این فضا می‌کنند، یکی از کلاهبرداری‌هایی که شاهد آن هستیم، کلاهبرداری با ترفند کمک به نیازمندان می باشد. دراین روش کلاهبرداران با انتشارپیام‌، عکس و کلیپ‌هایی از زندگی نیازمندان در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های‌اجتماعی از حس انسان دوستانه کاربران سوء‌استفاده کرده و با جلب اعتماد آنان اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

کمپین‌هایی در شبکه‌های‌اجتماعی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی ایجاد شده‌ است؛ که از همین جا ازهمه کاربران تقاضا داریم  فریب این‌گونه کمپین‌ها را نخورند و برای کمک به افراد بی‌بضاعت یا نیازمند، از طریق شرکت‌ها و مؤسسات شناخته شده در کشور،که از طریق رسانه ملی(رادیو، تلویزیون) اعلام می‌شود، اقدام نمایند و از واریز مبلغ به حساب‌های نامعتبر و شخصی افراد خودداری کنند.

با توجه به اینکه کاربران برای پرداخت وجه جهت کمک ممکن است از بستر اینترنت استفاده نمایند باید مراقب باشند که در دام سایتهای فیشینگ گرفتار نشوند.

اخیرا مشاهده شده است که کلاهبرداران برای جمع‌آوری کمک‌ها با هویت‌جعلی اقدام به ارسال پیام‌های خصوصی به کاربران شبکه‌های‌اجتماعی کرده تا از این طریق بتوانند کمک‌های مردمی را جمع‌آوری و به دست نیازمندان برسانند، در حالی‌که این کمک‌ها به دست نیازمندان نمی‌رسد. شهروندان در برخورد با اینگونه پیام‌ها به آنها اطمینان نکرده و به هیچ‌عنوان مبلغی به حساب این افراد واریز نکنند.

در پایان از شهروندان تقاضا داریم هشدار های پلیس را همیشه جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش نمایند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید