گفتگوی تلفنی سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز با رادیو البرز در برنامه البرز من سلام در خصوص تهدیدات فضای سایبر

1398-09-03 12:09
تنظیم اندازه قلم

پ

گفتگوی تلفنی سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز با رادیو البرز در برنامه البرز من سلام در خصوص تهدیدات فضای سایبر

سرهنگ محمد اقبالی در خصوص خریدهای آنلاین مطرح کرد: هکر­ها جهت نفوذ به رایانه و سرقت اطلاعات کاربران وب­سایت‌ها از هر روشی استفاده می‌کنند به عنوان مثال جعل وب سایت‌­ها توسط هکرها ایجاد می­‌شود تا کاربران به مکان­‌های نامشخص هدایت کنند و از همین طریق کلیه اطلاعات مالی کاربران را به سرقت برده و موجب برداشت غیر مجاز از حساب آن‌ها می‌شوند.

سرهنگ محمد اقبالی در خصوص شبکه‌های اجتماعی گفت: به هموطنان عزیز توصیه می‌کنیم همواره دقت داشته باشند با رعایت نکات امنیتی فریب تبلیغات افراد سودجو را نخورند. از قرار دادن تصاویر خصوصی و خانوادگی در شبکه­‌های اجتماعی اجتناب نماییند. در فضای مجازی به کسانی اعتماد نمایید که مورد اعتماد خانواده می­‌باشند و شناخت کاملی از آن‌ها دارید. در استفاده از شبکه­‌های اجتماعی تنظیمات امنیتی و خصوصی مربوطه را انجام دهند تا هر کسی به اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران نداشته باشد.­

سرهنگ محمد اقبالی در خصوص چت روم‌ها عنوان نمود: یکی دیگر از مشکلاتی که امروزه جامعه به آن دچار شده و در حال افزایش است دوستی‌ها و ازدواج‌های اینترنتی است. متأسفانه تعدادی از افراد با اهداف فریب وارد محیط چت روم شده و کلاهبرداران از این موقعیت سوء استفاده نموده و از اطلاعات شخصی و محرمانه آن‌ها بهره سوء می برند.

وی ادامه داد : یکی از جرائمی که امروزه در فضای مجازی باب شده و مبالغ بسیاری از هموطنان عزیز کلاهبرداری شده، از طریق ارسال پیامک صورت گرفته، پیامک‌هایی که جعلی بوده و با متنی بسیار جذاب و اغوا کننده طراحی می‌گردد و در غالب طرح‌های مختلف که همگی با استفاده از شیوه‌های مختلف مهندسی اجتماعی و در ایام و مناسبت‌های خاص به صورت انبوه برای هموطنان ارسال می‌شود.

این مقام انتظامی در خصوص امنیت رایانه تصریح کرد: برای حساب‌های کاربری خود در رایانه‌­ی شخصیتان، گذرواژه تعیین کرده و برای هر کاربر، یک حساب کاربری جداگانه ایجاد کنید.

با توجه به اینکه امنیت حریم خصوصی بسیار مهم می‌­باشد، باید به‌ میزان و نوع ارتباطات توجه خاصی شود و تلاش شود امنیت را در تجهیزات و سیستم‌­های مورد استفاده افزایش دهیم. دسترسی غیرمجاز به داده‌های رایانه ای یا مخابراتی، نشر اکاذیب و انتشار و فروش داده­‌ها نمونه‌­هایی از مصادیق تجاوز به حریم خصوصی می­‌باشد که طبق قوانین جرایم رایانه­‌ای کشور برای هر کدام مجازاتی تعریف شده است.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید