سوءاستفاده از اعتماد هم‌وطنان و کلاه‌برداری از دوستان و آشنایان آن‌ها

سرهنگ دوم مهدی شکیب تصریح کرد: در این شگرد با ایجاد دلهره و ترس در مخاطب تلاش دارند تا افکار وی را به‌هم‌ریخته و در این تشویش فکری از قربانی می‌خواهند که برای تکمیل پرونده می‌توانند با دادن شماره دوستان، آشنایان  و همکاران مورد اعتماد، از آن‌ها به‌عنوان شاهد و تائید کننده شخصیت وی جویا شوند.

وی ادامه داد:  متأسفانه فرد قربانی در این شرایط تمامی اطلاعات دوستان همکار و آشنایان خود را در اختیار مجرمان قرار می‌دهد.

سرهنگ شکیب با اشاره به شروع فاز دوم شگرد مجرمانه بعد از جمع‌آوری این اطلاعات، گفت: در اینجا مجرمان حرفه‌ای با تماس با فرد معرفی‌شده ادعا می‌کنند که مثلاً شما در قرعه‌کشی تلویزیون برنده‌شده‌اید و با دادن اطلاعات کسب‌شده از قربانی اول فرد را قانع می‌کنند که حتماً برنامه آن‌ها را اجرا نماید و این اجرای برنامه هدایت قربانی به‌سوی دستگاه خودپرداز است و در پی آن شاهد برداشت غیرمجاز از حساب فرد با کمک خودش هستیم.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری تصریح کرد: هم‌وطنان عزیز باید مراقب این‌گونه افراد و تماس‌های برقرارشده باشند و به‌هیچ‌عنوان به این‌گونه تماس‌ها توجه نکنند. هم‌وطنان عزیز باید این نکته را در نظر داشته باشند که تمامی جشنواره‌ها و قرعه‌کشی‌های معتبر، برندگان خود را از طریق رسانه‌های رسمی معرفی می‌کنند نه از طریق تماس تلفنی و یا ارسال پیامک.

سرهنگ شکیب تأکید کرد: برابر ماده 555 مجازات اسلامی بخش تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده "هر کس بدون سمت رسمی یا اذن از طرف دولت خود را در مشاغل دولتی اعم از کشوری یا لشگری و انتظامی که ازنظر قانون مربوط به او نبوده است دخالت دهد یا معرفی نماید به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد و چنانچه برای دخالت یا معرفی خود در مشاغل مذبور، سندی جعل کرده باشد، مجازات جعل را نیز خواهد داشت".

این مقام مسئول تأکید کرد: احضار افراد به اداره پلیس فقط با دستور مقام محترم قضایی و از طریق ارسال فرم احضاریه برای وی صورت می‌گیرد، لذا هم‌وطنان عزیز به تماس‌ها و پیامک‌های این‌چنینی اصلاً توجه نکنند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در پایان با تأکید به کاربران و شهروندان گفت: بهترین منبع برای کسب اخبار و اطلاعات پلیس فتا سایت تخصصی این پلیس می‌باشد و کاربران و شهروندان در صورت مواجه با موارد مشکوک می‌توانند آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir  بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌ها مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند.