در هنگام تعطیلات و مسافرت، از تهدیدات خرید آنلاین در امان باشید

همه چیز را بروز رسانى كنید
بهترین راه براى اطمینان از صحت یك دستگاه براى انجام خرید آنلاین این است كه مطمئن شوید نرم‌افزارهاى آن( از سیستم عامل گرفته تا برنامه‌هاى فروشگاهى و بانكى و ...) به روز‌رسانى مى‌شوند. زمانى كه ارائه دهندگان نرم‌افزار از اشكالات فنى آن مطلع مى‌شوند. براى نرم‌افزار هاى خود آپدیت‌هایى را ارسال مى‌كنند. از این رو هكر‌ها دائما به دنبال یافتن سیستم‌هاى قدیمى و آپدیت نشده هستند.

کلمات عبور ضعیف را تقویت كنید
ایجاد گذرواژه‌های قوی به وی‍‍‍ژه براى خرید آنلاین، دسترسى به ایمیل و حساب‌های بانکی بسیار حائز اهمیت است.

رابرت بلوک، مدیر ارشد استراتژی هویت در شركت امنیتى SecureAuth، می‌گوید: نام‌های کاربری و کلمه‌عبور اغلب تنها اقدام امنیتی است که مى‌توان برای جلوگیری از آسیب رساندن به حساب‌هاى كاربرى آنلاین استفاده كرد.

بلوک می‌گوید: استفاده از رشته‌های طولانی از حروف تصادفی، اعداد و نمادها، بهترین گزینه براى رمز‌عبور هستند. همچنین او توصیه كرد از یک رمز‌عبور برای بیش از یک حساب استفاده نکنید.

اگر آنتی ویروس ندارید، حتما آن را نصب كنید
ویندوز 10 از امنیت خوبى برخوردار است، اما شما می‌توانید با اضافه کردن یک محصول امنیتى و آنتى ویروس مناسب كه بر روى سیستم‌هاى مکینتاش و رایانه‌های شخصی کار می‌کند، حفاظت خود را افزایش دهید.

تأیید اعتبار چند مرحله‌اى را فعال كنید
در صورتى كه این کار را انجام دهید شما نیاز به دو مورد رمز اطلاعاتى براى ورود به سیستم از یک لپ‌تاپ یا تلفن جدید خواهید داشت. مورد اول همان رمز‌عبور اولیه شماست. مورد دوم معمولا کد یك‌بار مصرفى است كه برای گوشی هوشمند شما ارسال می‌شود. با این كار دسترسى هکرها از حساب‌هایتان حفظ خواهد شد، حتی اگر رمز‌عبور اول شما را به سرقت برده باشند.

توجه داشته باشید که تأیید اعتبار چند مرحله‌اى با نام‌های مختلف بكار گرفته مى‌شود. به عنوان مثال، این مورد براى حساب‌كاربرى گوگل تأیید دو‌مرحله‌ای نام داشته و براى فیس بوك "تأیید دو عاملی" گفته مى‌شود.

مایکل کایزر، مدیر اجرایی اتحاد ملی امنیت سایبری، می‌گوید: تأیید اعتبار چند مرحله‌اى و اقداماتى مانند سنسور اثر انگشت کمک بزرگی در ارتقاء امنیت شما هستند: "نام کاربری و کلمه عبور برای حفاظت از حساب‌های کلیدی مانند ایمیل، بانکداری و رسانه‌های اجتماعی کافی نیست."

براى خرید از واى‌فاى عمومى استفاده نكنید
اگر اتصال به یك اینترنت رایگان در یك کافی‌شاپ به رمز‌عبور نیاز نداشته باشد، در نتیجه هر‌کسی می‌تواند وارد شبكه شده كه این شامل هکرها نیز خواهد شد. در نتیجه خریدهاى آنلاین خود را در خانه انجام دهید و هرگز از واى‌فای عمومی برای بررسی تبادلات بانکى خود و یا تراكنش‌هاى کارت اعتباری استفاده نكنید.

ترجمه: مهرداد جعفرى