رمال ‌اینترنتی دستگیر شد

سرهنگ حسن‌محمدنژاد رئیس‌پلیس‌فتا استان مازندران در گفتگو با خبرنگار پایگاه‌خبری پلیس‌فتا در تشریح این‌خبر اعلام‌کرد: امروزه بخش عمده‌ای از رمال‌ها به فضای‌مجازی کوچ کرده‌اند و طعمه‌های خود را با راه‌اندازی وبلاگ‌ها، سایت‌ها و پیج‌های رنگارنگ در شبکه‌های ‌اجتماعی مختلف انتخاب‌ می‌کنند. آنها می‌دانند اکنون فقط یک کلیک می‌تواند مشتری‌ها را از شهرهای مختلف کشور به سوی آنها بکشاند و جیبشان را پُرپول کند. در بین مالباخته‌ها، پدر و مادر کودک سرطانی، افراد عاشق‌پیشه و تحصیل‌کرده هم حضور دارند. صدها میلیون تومان درآمد این رمال‌ها درحالی به‌دست می‌آید که مرور برخی پرونده‌ها نشان‌می‌دهد، فقط یک کلیک در فضای‌مجازی، فاصله‌ی افتادن یا نیفتادن در دام کلاهبرداری مجازی آنها است. در همین‌راستا، باتوجه به رصد و پایش مستمر کارشناسان پلیس‌فتا مازندران در فضای‌مجازی و شبکه‌های ‌اجتماعی، صفحه‌ای در یکی از پیام‌رسان‌های موبایلی با تعداد حدود 500 عضو شناسایی‌شد که با ترفندهای دعانویسی، فالگیری و رمالی اقدام به کلاهبرداری از اشخاص مختلف می‌نمودند.
 
وی افزود: در ادامه حسب دستور مقام‌ محترم قضایی رسیدگی به این پرونده در دستور‌کار ماموران پلیس‌فتا قرارگرفت که با اقدامات فنی و اطلاعاتی صورت‌گرفته بر روی صفحه موردنظر، متهم به هویت معلوم شناسایی گشت.

این مقام‌انتظامی در ادامه گفت: با انجام تحقیقات‌تکمیلی و بررسی‌های به‌عمل‌آمده بر روی حساب‌بانکی متهم، مشخص‌ گردید مبالغ‌ زیادی به حساب او واریز و برداشت گردید. لذا با هماهنگی مقام محترم قضائی، حساب وی مسدود و با شناسایی محل‌ سکونت متهم، مامورین این پلیس به شهرستان محل‌ سکونتش اعزام و او را دستگیرکردند و در بازرسی از منزل او تعداد 2 دستگاه گوشی‌هوشمند، 5 کارت‌عابر و دیگر ادله‌های دخیل در کلاهبرداری را توقیف کردند.

سرهنگ‌محمدنژاد گفت: متهم در بازجوئی صورت‌گرفته ضمن اقررا به بزه انتسابی عنوان‌داشت که از حدود شش‌ماه قبل تاکنون با راه‌اندازی صفحه‌ای در شبکه ‌اجتماعی، اقدام به دعانویسی و فالگیری نمودم و از اشخاص‌ مختلف کلاهبرداری کردم.

وی عنوان‌داشت: متهم در ادامه انگیزه خود از این عمل‌ مجرمانه را نیاز مالی اعلام‌ کرد. البته شایان‌ذکر است تحقیقات در خصوص شناسائی سایر قربانیان نیز در دستور کار کارشناسان پلیس‌فتا استان مازندران قرار دارد و متهم با قرار بازداشت موقت روانه زندان گردید.

سرهنگ محمدنژاد با بیان اینکه اگرچه رمالی، جادوگری و سرکتاب بازکردن در قانون فعلی جرم محسوب ‌نمی‌شود اما با استفاده از قانون تشدید مجازات مرتکبان اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری با این افراد می‌توان به عنوان کلاهبردار برخورد کرد، گفت: هرکس به‌طور کلی، مال یا وجهی به‌دست‌آورد که طریق تحصیل آن فاقد مشروعیت قانونی ‌باشد، مجرم محسوب شده و علاوه بر رد اصل مال، به مجازات سه ماه تا دو سال حبس و یا جریمه‌ نقدی معادل دو برابر مال به‌دست‌آمده محکوم خواهدشد.

این مقام انتظامی اشاره کرد: همچنین براساس ماده یک قانون، هرکس از راه حیله و تقلب مردم را به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر‌واقع بترساند و از این طریق مالی تحصیل‌کند، کلاهبردار محسوب می‌شود و علاوه بر رد اصل مال صاحبش به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده‌است محکوم می‌شود.  

رئیس پلیس‌فتا مازندران در پایان به هم‌وطنان توصیه کرد: رمالان ‌اینترنتی با درج مطالبی مانند حل مشکلات ‌خانوادگی و زناشویی، مسائل عشقی، مشکلات مالی، نوشتن دعا برای خوشبختی و پیشگویی‌آینده در سایت‌های خود، با ترغیب مردم به گرفتن فال و دعانویسی، با ارائه یک شماره‌حساب، از آنها درخواست پول می‌کنند. این درحالی است که پشت‌پرده این تبلیغات، نقشه کلاهبرداری پنهان‌شده و گاه به حادثه‌های شوم دیگری چون آزار و اذیت و قتل نیز می‌انجامد. از این رو از مردم عزیز خواستاریم تا در صورت مواجهه با چنین مشکلی، آن‌را به پلیس‌فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، ثبت گزارش مردمی اطلاع‌دهند.