افزایش دو برابری بدافزارهای استخراج ارز دیجیتال نسبت به سال گذشته

ادعای شرکت‌های امنیتی که درروند تهاجم سایبری قرار دارند: گزارش سالانه 2018 نشان می‌دهد که این رقم در نیمه دوم سال گذشته به کمتر از 21 درصد رسیده بود و در سال 2018 به میزان 42٪ افزایش‌یافته است و مجرمان اینترنتی در این مدت بیش از 2.5 میلیارد دلار درآمد کسب کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، فعالیت کسانی که در چگونگی گسترش نرم‌افزارهای مخرب رمزنگاری دست داشته و در پشت این روند کار می‌کنند، هرروز پیچیده‌تر می‌شود.

زمانی تهدید اصلی فقط یک وب ساده بود، اما امروزه این تهدیدات می‌توانند از طریق مسنجر فیس‌بوک، تبلیغات یوتیوب و حتی برنامه‌های کاربردی گوگل پلی سرایت کنند.

در این گزارش آمده است: "امروزه فعالین ارز رمزنگاری (معدنچیان ارز دیجیتال) از هر چیزی که بتوانند سود ببرند را مورد هدف قرار می‌دهند. درنتیجه، ما شاهد معدنچیانی هستیم که پایگاه داده‌های SQL، سامانه‌های صنعتی، نیروگاه هسته‌ای روسیه و حتی زیرساخت ابر را نیز هدف قرار می‌دهند. اخیراً معدنچیان به‌شدت پیشرفت کرده‌اند تا جایی که از آسیب‌پذیری‌های سطح بالا برای از بین بردن سند باکس‌ها (یک سیستم حفاظتی قدرتمند است که این روزها در اکثر برنامه‌ها به کار گرفته می‌شود . به‌عنوان‌مثال مرورگرها. سند باکس درواقع یک محیط بسته ایجاد می‌کند تا اگر یک برنامه مخرب بود و یا محتوایی که از طریق آن به کامپیوتر شما راه پیداکرده است مخرب باشد، مشکلی متوجه سیستم شما نشود)،  محصولات امنیتی و افزایش میزان آلودگی بهره‌برداری می‌کنند."

"اما عرصه تلفن همراه نیز از حملات معدنچیان ارز دیجیتال بی‌نصیب نمانده است. در ماه آوریل گذشته،  معدنچیان اندرویید با برنامه‌ای به نام HiddenMiner چندین دستگاه را مورد هدف قرار داده و به‌طور مداوم تا زمانی که منابع دستگاه تخلیه شود ارز Monero (مونرو یک ارز دیجیتال امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است) استخراج کردند. "

شاید ناامیدکننده باشد، سه نوع از رایج‌ترین انواع بدافزار در سال 2018 شناسایی که به معدنچیان H1 معروف شدند.

Check Point همچنین نشان داد که هکرها به‌طور فزاینده‌ای به فضای ذخیره‌سازی و زیرساخت‌های ابر برای حملات رمزنگاری معدن و سرقت اطلاعات توجه دارند.

سازمان‌ها خود را با استفاده از کلمات عبور ضعیف برای حساب‌های ابرشان و یا حتی حذف مجوزهای دسترسی آزادانه در مخازن کد منبع عمومی نابود می‌کنند.

این ادعا ثابت می‌کند که 51 درصد از سازمان‌ها در سراسر جهان طی یک سال گذشته، حملات مبتنی بر ابر را تجربه کرده‌اند.

همچنین این گزارش نشان می‌دهد که در نرم‌افزارهای مخرب cross-platform (به آن دسته از نرم‌افزارها گفته می‌شود که در چندین سکوی رایانه‌ای قابل‌اجرا هستند) به لطف افزایش تعداد دستگاه‌های متصل به مصرف‌کننده و سهم بازار، سیستم‌عامل‌های غیر ویندوز در حال رو به رشد هستند.
ش