رمز گذاری قابل حدس، هک اکانت اینستاگرام را به دنبال داشت

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ فرامرز شاکری در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌ گفت: در پی ارجاع پرونده ای با موضوع دسترسی غیر مجاز به داده های رایانه ای از سوی قاضی ویژه رسیدگی به جرائم سایبری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنندج به دادخواهی خانمی اهل و ساکن سنندج به پلیس فتا ، رسیدگی به پرونده در دستور کار قرار گرفت .
 
وی افزود: پیرامون موضوع از شاکی تحقیق عنوان داشت : شخصی ناشناس در فضای مجازی و از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام اقدام به هک اکانت من نموده و از این طریق با مخاطبین من چت های غیر معمول و غیر اخلاقی انجام میدهد که این عمل موجب به مخاطره افتادن آبروی من شده است ، لذا  از کسی که این کار را انجام داده شاکی و تقاضایی رسیدگی دارم .
 
سرهنگ شاکری ادامه داد مراتب در دستور کار کارشناسان این پلیس قرارگرفت و در این رابطه پرونده تشکیل گردید . پس از انجام تحقیقات مقدماتی و استخراج  مستندات از تلفن همراه شاکیه  ، استعلامات تخصصی و فنی لازم انجام گرفت که در نتیجه این اقدامات فردی که اقدام به هک اکانت اینستاگرام شاکیه نموده است شناسایی گردید که خانمی اهل و ساکن سنندج بود .
 
این مسئول انتظامی بیان کرد پس از هماهنگی های لازم با مقام قضایی متهمه به پلیس فتا احضار و گوشی وی مورد بررسی قرار گرفت و مستندات بدست آمده از گوشی متهمه حاکی از دسترسی متهمه به اکانت شاکیه می باشد ،
 
وی افزود‌:  با توجه به بدست آمدن مستندات کافی از متهمه، از وی بازجویی به عمل آمد که عنوان کرد ، با شاکیه نسبت فامیلی دارم  و با بدست آوردن اطلاعات شخصی شاکیه  و استفاده وی از اطلاعات شخصی به عنوان رمز به اکانت وی دسترسی پیدا کردم و از طریق اکانت شاکیه با مخاطبین وی چت های غیر معمول و غیر اخلاقی انجام دادم . در نهایت با توجه به اعتراف متهم به بزه انتسابی پرونده تکمیلاً درمعیت طرفین به دادسرا ارسال و برای متهم به اتهام دسترسی غیر مجاز به داده های رایانه ای قرار قانونی مناسب صادر گردید
 
سرهنگ شاکری در توصیه به کاربران برای رمز گزاری در اکانت های خود ، گفت : از اطلاعات شخصی و قابل حدس استفاده نکنید ، در رمز های خود از حروف بزرگ و کوچک ، علائم های اختصاری ، استفاده از زبان های مختلف و عدم استفاده ترتیبی اعداد و حروف ، را رعایت کنید تا رمز قوی داشته باشید .
  
سرهنگ شاکری در پایان بیان داشت : انتخاب رمزهای عبور مجزا برای هر حساب کاربری و همچنین الگوبرداری از الگوریتم‌های پیشرفته رمزنگاری یکی از گزینه‌های مهم در جلوگیری از دستیابی افراد سودجو به اطلاعات مهم کاربران می‌باشد. البته احراز هویت دومرحله‌ای یکی دیگر از راهکارهای طراحی‌شده برای افزایش امنیت و مراقبت از حساب‌های کاربری می‌باشد. بنابراین کاربران عزیز باید نسبت به فعال کردن این گزینه در حساب‌های کاربری خود توجه بیشتری داشته باشند و علاوه بر این، از کلیک کردن روی لینک‌های مشکوک و پیوست‌های ضمیمه‌شده در ایمیل‌های دریافتی و همچنین ارائه اطلاعات  شخصی خود خودداری کنند.