دستگیری سگ آزار در اردبیل

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس ‌فتا: سرگرد علی قهرمان طالع رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اردبیل از دستگیری فردی که اقدام به آزار سگ با بستن گردن آن به‌وسیله طناب و کشیدن با خودروی شخصی در خیابان کرده بود خبر داد. 

سرگرد علی قهرمان طالع در تشریح این خبر افزود: طی رصد انجام‌شده توسط مأموران این پلیس در فضای مجازی، کارشناسان رصد با فیلمی روبرو شدند که در آن فیلم شخصی با بستن سگی به پشت ماشین و کشیدن آن بر روی زمین اقدام به سگ آزاری ‌کرده و با توجه به اینکه این اقدامات سبب جریحه‌دار شدن احساسات، و عکس‌العمل شدید دوستداران حیوانات و محیط‌زیست در فضای مجازی و حقیقی می‌شود، موضوع سریعاً پرونده و جهت اقدامات لازم در دستور کار این پلیس قرار گرفت.    

رئیس پلیس فتا استان اردبیل در ادامه گفت: کارشناسان طی بررسی‌های فنی متهم را شناسایی و پس از هماهنگی با مراجع قضایی فرد موردنظر را دستگیر و خودروی وی نیز حسب دستور توقیف و برای ادامه روند رسیدگی به پرونده به محاکم قضایی معرفی شد.

سرگرد قهرمان طالع خاطرنشان کرد: ضایع کردن حقوق حیوانات طبق قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و به‌نوعی ترویج خشونت نیز محسوب می‌شود. طبق ماده 680 قانون مجازات اسلامی «هر کس برخلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت‌شده کند، به حبس از دو تا ده سال محکوم خواهد شد.» همچنین فصل بیست‌وششم بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی تحت عنوان «احراق و تخریب و اتلاف اموال و حیوانات» به تعیین مجازات حیوان آزاری پرداخته است. در ماده 679 این قانون نیز آمده است: «هرکس به‌عمد و بدون ضرورت حیوان حلال‌گوشت متعلق به دیگری یا حیوانی که شکار آن‌ها توسط دولت ممنوع اعلام‌شده است را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند، به حبس از نودویک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از یک‌میلیون ‌و ‌پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد».

این مقام انتظامی در پایان توصیه کرد: هم‌وطنان عزیز باید در نظر داشته باشند که در صورت مواجهه با هرگونه ناهنجاری در فضای مجازی بدون توهین و اهانت اقدام به اعتراض کرده و می‌توانند نقطه نظرات خود را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، برای ما ارسال نمایند.