انتشار عمومی پست‌های خصوصی 14 میلیون کاربر در فیس‌بوک

کاربران فیس‌بوک که پست‌های خود را جهت نمایش به افرادی که در لیست فهرستشان‌اند انتخاب می‌کنند، درواقع پست‌های خود را به بیرون از منزل کشانده و به هر کسی این اجازه را می‌دهند تا به اطلاعات اشتراک گذاشته شده جدول زمانی آنها و هرآنچه را که  منتشر نموده‌اند دست یابند.
 

 
به گفته کارشناس ارشد امنیت فیس‌بوک، به تازگی اشکالی در این شبکه اجتماعی به‌وجود آمده که به‌طور خودکار پست‌های ایجادشده توسط کاربران این پیام‌رسان را به‌صورت عمومی منتشر ساخته و این اشکال در شبکه نیز از تاریخ 18 تا 27 ماه مِی به‌وقوع پیوست.

این مشکل زمانی رخ داد که فیس‌بوک درحال کار بر روی یک روش جدید جهت به اشتراک گذاشتن برخی از عناصر پروفایل کاربران مانند عکس‌ها و تصاویر شخصی بود. اما با این حال، فیس‌بوک قادر به حل این مشکل در-22 ماه‌مِی- شد و پس از پنج روز، تمامی پست‌ها مجدداً به‌صورت خصوصی تغییر یافت.
 

 
به گفته این کارشناس ارشد برای اثبات این مسئله، تمامی افراد متخصصی که می‌شناختیم را به کار گرفته و از آنها خواسته شد تا هر پستی که در آن بازده زمانی ساخته‌شده‌ را بررسی کنند. واضح است که این اشکال هیچ تاثیری بر روی پست‌هایی که کاربران قبلاً نوشته‌اند نداشته‌ و این افراد هنوز هم می‌توانند مخاطبان خود را انتخاب کنند.
 

 
اشکالی که بیش‌از 14 میلیون کاربر را تحت‌تاثیر قرار داد، درست زمانی رخ‌داد که فیس‌بوک درگیر چندین مناقشه مربوط‌به حریم خصوصی و نقض داده‌ها شامل Cambridge Analtica ،Localblox ،myPersonality بود و نیز آخرین رسوایی فیس‌بوک در خصوص اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی کاربران بیش‌از 60 تولیدکننده گوشی‌های هوشمند ازجمله اپل، آمازون، بلک‌بری و سامسونگ و غیره نیز در همین زمان رخ داده بود.

ترجمه: وحید فرجی ملکشاه