6 روش پیشگیری از پول‌شویی

واضح تراست وجود هر دو بسته حاکی از درماندگی مقامات مسئول از منع ورود و اختفای پول غیرقانونی در کسب و کار است. با تعیین قانونی سقف 14 سال حبس، کارشناسان شرکت امنیتی"راولی" به متخصصان امور مالی از کسب اطلاع و جلوگیری در وقوع  ناخواسته پول‌شویی هشدار داده‌اند.
عزیز رحمان از سهامداران ارشد شرکت امنیت سایبری"راولی" اعلام داشت: " اگر صادقانه بگوییم، قوانین جدید اتحادیه اروپا به منزله زنگ بیدار باشی است برای صاحبین کسب و کار که مورد اغفال قرار گرفته‌اند."

001_8.jpg

این مشاور قانونی ارشد افزود افراد با طرح سؤالات ذیل به درک مناسبی از مثال‌های پول‌شویی می‌رسند:

1- آیا اطرافیان شغلی شما در مورد مقدار دقیق پول یا هویت سرمایه‌گذاران گنگ و مبهم هستند؟ حساسیت نشان دهید.

2-آیا مقررات و شرایط غیرعادی در معاملات مطرح شده است؟ به دلایل آن پی ببرید.

3-آیا شخصی تصادفاً با شما ارتباط برقرار کرده و ابراز تمایل به سرمایه‌گذاری و شراکت نموده است؟ در مورد انگیزه اصلی تحقیق کنید.

4-آیا در ارتباط کاری شمال با شرکا و کسب و کارهای دیگر تغییرات ناگهانی ایجاد شده است؟ درعلت‌یابی سخت‌گیرانه عمل کنید

003_10.jpg

5-آیا بدون اعلام صحیح مقصد وعلت مناسب، پولی جابه‌جا شده است؟ و آیا درخواستی مبنی بر استفاده از حساب بانکی دیگری شده است؟ حتماً به این سری از علائم جدی، واکنش مناسب ارائه دهید.

6-آیا به افزایش غیرعادی تجهیزات و دارایی‌ها برخورده‌اید؟ و آیا شخصی بطور غیرمنتظره ادعای از بین رفتن پول و سرمایه نموده است؟ همچنین اگر با درخواست پرداخت نقدی، هوشیارانه‌تر عمل نمایید.

حتی درصورت بی‌گناهی و جابجایی پول بدون اطلاع شما، موظف به پرداخت جرائم هنگفت خواهید شد، بالاخص اگر از کسب و کار شما در این جابجایی استفاده شده باشد.

04_9.jpg

اقدامات پیشنهادی پیشگیرانه در زمینه پول‌شویی به شرح زیر‌ است:

1- سیاست ضد پول‌شویی روشن تببین نموده و با گماردن کارکنان مطلع از مسئولیت‌های قانونی کسب وکار خود، از آن‌ها خواسته تا هرگونه مورد مشکوک را گزارش نمایند.

2-ازهویت شرکای داخلی و خارجی در ارتباط با انتقال پول به درون یا بیرون مجموعه خود، بررسی دقیق بعمل آورید.

3-با صرف زمان مناسب، ازهویت و ماهیت افراد ذینفع در معاملات و روابط تجاری طرفین خود با خبر شوید.

05.jpg

4-جهت مقابله با شگرد‌های متعدد پول‌شویی، در صدد تبیین سخت‌گیرانه روند حسابداری و نظام پولی مجموعه خود باشید.

5- در جهت ممنوعیت پول نقد تا سقفی خاص، سیاست‌گذاری نمایید.

6-کارکنان ارشد را موظف به موشکافی منابع مالی معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها نمایید. همچنین در صدد طرح روشی جهت شفافیت مالی شخص ثالث کسب و کارتان باشید.