اگر با خطای 404 در اینترنت روبرو شدیم چه کاری باید انجام دهیم؟

کد  404 خطای HTTP است. در چنین موقعی پیام  "Not Found 404" یا "صفحه یافت نشد" ظاهر می‌شود، که نشان می دهد سرور قادر به یافتن آدرس مورد نظر نیست. اگر در تلاش برای ورود به یک صفحه در اینترنت با کد خطای 404 مواجه شدید به پیشنهادات ذیل توجه کنید:

پیشنهاداتی را که سیستم به شما می‌دهد با دقت بخوانید:

1.    در بسیاری از مواقع که خطای 404 ظاهر می‌شود پیشنهادات و نکاتی را به شما ارائه می‌دهد که به شما در پیدا کردن صفحه مورد نظر کمک می‌کند. به عنوان مثال، صفحه 404Computer Hope  توصیه‌هایی را در مورد نحوه یافتن اطلاعات خاص ارائه می‌دهد و یک لینک مستقیم به موتور جستجو فراهم می‌کند. علاوه بر این، این صفحه ممکن است جزئیاتی را درباره علت بروز خطا ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، ممکن است نشان دهد که صفحه به تازگی تغییر کرده یا منتقل شده است.

2.    مشخص کنید که URL وارد شده صحیح است. اگر آدرس وب‌سایت به درستی وارد شده باشد ممکن است خطای 404 رخ دهد. اطمینان حاصل کنید که URL به درستی و با فرمت صحیح شروع و خاتمه یابد. به عنوان مثال، یک صفحه وب ممکن است یک فایل htm. باشد و نه یک فایل html.

3.    به صفحه قبل برگردید. اگر صفحه خطای 404 را نشان داد و URL درست وارد شده بود، می‌توانید با حذف همه چیز پس از نام دامنه وب در URL به صفحه اصلی برگردید. به عنوان مثال، اگر URL خطای 404 "https:‎//www.computerhope.com/thispageisgone.htm" باشد، شما "thispageisgone.htm" را از URL حذف کنید تا به صفحه اصلی وب سایت بازگردید. اگر صفحه اصلی نیز کار نمی‌کند، وب سایت کامل حذف شده و یا بخشی از آن حذف شده است، و تنها امید شما این است که آن را در جاهای دیگر پشتیبان گیری شده است. برای چگونگی مشاهده یک صفحه وب در بایگانی اینترنتی، به بخش بعدی بروید. اگر صفحه اصلی کار می‌کند و دارای یک گزینه جستجو است، از آن برای پیدا کردن صفحه مدنظر استفاده کنید یا با آنها در مورد لینک شکسته تماس بگیرید تا بتوان آن را ثابت کرد.

4.    قرار دادن یک صفحه از دست رفته یا منتقل شده در جای دیگر. اگر صفحه همچنان 404 نشان داده می‌شود، به احتمال زیاد آن صفحه منتقل یا حذف شده است. در زیر چند نکته در مورد نحوه قرار دادن صفحات از دست رفته یا منتقل شده وجود دارد.

5.    Google cache را بررسی کنید. گوگل برای همه صفحات خود در قسمت index یک حافظه cache دارد. اگر شما به خاطر خطای 404 نتوانستید به یک صفحه وارد شوید، تلاش کنید شاید بتوانید به قسمت cache از گوگل مراجعه کنید و از آنجا مشکل را برطرف نمایید.