لینوکس نسخه 5.0 Crocodile با رمزگذاری Adiantum Google را عرضه کرده است

لینوکس 5.0 در تاریخ 3 مارس 2019 عرضه شد. لینوکس در ماه ژانویه در مورد هسته لینوکس (LKML) توضیح داد که این اقدام واقعاً یک کار بزرگ است.

تغییر شماره نشانگر اقدام ویژه ای نیست. دلیل اصلی این است که انگار من توانسته‌ام انگشتان دست و پا را بشمارم، چطور شد نسخه 4.21 به این راحتی به نسخه 5 تبدیل شد؟ هیچ ویژگی خاصی وجود ندارد که برای شماره‌گذاری در نسخه جدید طراحی شده باشد. البته، بسته به منافع خاص شما، برخی از افراد ممکن است به راحتی آن ویژگی را پیدا کنند.

بررسی بیشتر نسخه 5:

شما چند دلیل بیشتر برای انتخاب دارید، در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 رمزگذاری سطح سیستم فایل لینوکس (fscrypt) در حال حاضر پشتیبانی از Adiantum، فناوری سریع رمزگذاری گوگل برای تلفن‌ها و دستگاه‌های متصل به اینترنت (IoT) را در خود دارد. شما می‌توانید از این تکنولوژی در دسکتاپ لینوکس خود با سیستم های فایل مانند EXT4 و F2FS استفاده کنید.

در بازی‌های رایانه‌ای، لینوکس 5.0 در حال حاضر از AMD FreeSync پشتیبانی می‌کند، این کار باعث می‌شود تا سرعت refresh بیشتر شود و از سخت افزار AMD Radeon و یک صفحه نمایش که از FreeSync پشتیبانی می‌کند.

 بنیاد Raspberry یک مانیتور 7 اینچ با صفحه نمایش لمسی ساخته است که امکان پشتیبانی از آخرین هسته لینوکس داخلی از این سخت افزار را فراهم می‌کند و با این روش که کار را برای علاقه‌مندان به Raspberry Pi آسان‌تر می‌کند.

لینوکس 5.0 همچنین قابلیت پشتیبانی از سایر دستگاه‌های سخت افزاری جدید، از کارت‌های گرافیک NVIDIA و  با استفاده کلید میانبر در لپ‌تاپ ThinkPad و لپ‌تاپ های Asus را فراهم کرده است.