حالت سیف مود در سیتم عامل های مختلف چیست؟

سیف مود (Safe Mode)، سیف مد یا سیف م,د حالتی از ویندوز و سایر سیستم عامل ها نظیر آندروید و OS X است که در آن فقط فایل‌ها و درایورهای ضروری سیستم عامل برای بالا آمدن آن اجرا می‌شوند. البته در سیستم عامل OSX نام آن Safe Boot است.

از آنجایی که فایل‌های غیر ضروری در این حالت از بوت اجرا نمی‌شوند و به عبارتی در این حالت سیستم عامل محدود خواهد شد، بعضی از امکانات ویندوز یا سیستم عامل های دیگر نیز در اختیار کاربر نخواهد بود ولی این عیب سیف مود نیست بلکه مزیت آن است چون در این حالت بسیاری از برنامه‌های استارت آپ یا برنامه‌های مخربی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند، اجرا نخواهند شد و به این ترتیب دست کاربر برای انجام تغییرات اساسی باز خواهد ماند.

درواقع حالت Safemode برای عیب یابی و اشکال زدایی عناوین گوناگون از جمله عیب‌های نرم افزاری، حذف ویروس‌ها و برنامه‌های مخرب، بازگرداندن تنظیمات سیستم عامل و ... طراحی شده است. البته این حالت امن فقط مختص سیستم عامل ها و نرم افزارها نیست؛ می‌توان این قابلیت را از گوشی گرفته تا شاتل فضایی پیدا کرد!

برای این که کارایی حالت امن یا سیف مود را درک کنیم بهتر است فرض کنیم که یک برنامه مخرب در سیستم عامل ویندوز ما نصب شده است. این برنامه مخرب با هر بار بالا آمدن ویندوز، اجرا شده و به گونه‌ای طراحی شده است که برنامه‌های آنتی ویروس را غیرفعال یا حذف کرده و جلوی بازشدن آن‌ها را بگیرد. در این صورت چگونه باید از شر این ویروس خلاص شد درحالی که قادر به بازکردن آنتی ویروس و اعمال تنظیمات استارت آپی در ویندوز نیستیم؟ جواب ساده است، کافیست ویندوز را در حالت Safe mode بوت کنیم. به این ترتیب فقط فایل‌های اصلی که برای بالا آمدن ویندوز نیاز است اجرا خواهد شد؛ یعنی فایل‌ها و برنامه‌های جانبی از جمله همین ویروس ما دیگر در این حالت اجرا نخواهد شد.

حالت سیف مود در ویندوز ایکس پی :

در سیستم عامل ویندوز محصول مایکروسافت سیف مود در سه حالت قابل اجراست (برای ورود به حالت سیف مود در ویندوز این پست را بخوانید):
1- حالت عادی: ویندوز به صورت گرافیکی و فقط با فایل‌های ضروری بوت خواهد شد.
2- حالت عادی + شبکه و اینترنت: در این حالت ویندوز علاوه بر این که به صورت گرافیکی با فایل‌های ضروری بوت می‌شوند، فایل‌ها و درایورهای مربوط به شبکه نیز اجرا می‌شوند.
3- حالت خط فرمان: فایل‌های مربوط به رابط گرافیکی لود نمی‌شوند و همه کارها باید توسط دستورات خط فرمان (CMD) اجرا شوند.