والدین در انتخاب بازی‌های رایانه‌ای هوشیار باشند

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی در تشریح این موضوع گفت: امروزه بازی‌های رایانه‌ای با تنوع بسیار زیادی که دارند بخش قابل توجهی از اوقات فراغت و انرژی کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص داده‌اند. لذا با توجه به پایان سال تحصیلی دانش آموزان و شروع فصل تابستان والدین باید نسبت به استفاده فرزندان خود از فضای مجازی و انتخاب بازی‌های رایانه‌ای حساسیت بیشتری داشته باشند.
وی افزود: بازی‌های رایانه‌ای این قابلیت را دارند که بتوانند باعث رشد فکری کودکان و نوجوانان شوند و یا بالعکس عاملی باشند برای ترویج خشونت، بی‌بند و باری و کم‌تحرکی آنها، از این رو شناخت فواید و مضرات بازی‌های رایانه‌ای توسط والدین می‌تواند در انتخاب بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان نقش مهمی داشته باشد.
وی در راستای عملکرد بازی‌های رایانه‌ای در جنگ نرم گفت: تاثیر رسانه‌ای بازی‌های رایانه‌ای در جنگ نرم بر کسی پوشیده نیست در برخی از بازی‌های رایانه‌ای آنلاین یا آفلاین مستقیما دین اسلام و یا نمادهای مذهبی را نشانه می‌گیرند و با بهره‌گیری از قدرت نرم خود سعی در القاء تفکر منفی در ذهن کودکان و غیره را می‌نمایند.
سرهنگ صادقی با برشمردن مضرات بازی‌های رایانه‌ای بیان داشت: اگر مدت زمان استفاده از بازی‌های رایانه‌ای بسیار طولانی باشد، عوارضی مانند اضافه وزن، تاری دید، نزدیک‌بینی، کم‌حوصلگی و بی‌حوصلگی، کم‌خوابی ، پرخاشگری، خشونت‌ورزی و غیره در کودکان و نوجوانان ایجاد می‌گردد.
سرهنگ صادقی در ادامه به والدین توصیه نمود: والدین نسبت به انتخاب بازی‌های رایانه‌ای دقت کافی داشته باشند و با نظارت دقیق برای کودکان خود بازی‌های رایانه‌ای مناسب تهیه نمایند.
این مقام ارشد انتظامی به والدین در زمان خرید بازی‌های رایانه‌ای هشدار داد: والدین از خرید بازی‌های رایانه‌ای که موجب ترس در کودکان و نوجوانان و ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود خودداری نموده و بازی‌هایی متناسب با شرایط سنی، جنسیت و روحیات فرزندان انتخاب نمایند و در هنگام خرید بازی،‌ به هولوگرام و سبک آن دقت شود.
سرهنگ صادقی در پایان به خانواده‌ها تاکید کرد: والدین باید برای اوقات فراغت فرزندان خود برنامه‌ریزی نموده و برای فرزندان خود بازی‌های رایانه‌ای بومی که متناسب با فرهنگ و اعتقادات ایرانی طراحی گردیده‌اند انتخاب نمایند و همچنین همواره در هنگام بازی فرزندان در کنار آنها باشید، نظارت و رعایت نکات امنیتی را مدنظر قرار دهید و در ضمن موضوع اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای را جدی بگیرید.
سرهنگ صادقی بیان داشت: پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و همچنین استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی و یا شماره تلفن 21824349 با ما در میان بگذارند.