آسیب‌پذیری با خطر بالای امنیتی در نرم‌افزارهای اندروید و iOS

اما این تفاوت مهم نیست و سطح امنیتی مشتریان اپلیکیشن موبایل برای Android و iOS تقریباً یکسان است.
محققان درسال گذشته برنامه‌های تلفن همراه را مورد آزمایش و تجزیه‌وتحلیل قراردادند و دریافتند که 76 درصد از برنامه‌های تلفن همراه به‌طور ناامن اطلاعات را ذخیره می‌کنند. درحالی‌که ذخیره‌سازی اطلاعات نامنظم رایج‌ترین آسیب‌پذیری بود، 89 درصد از آسیب‌پذیری‌های کشف‌شده توسط نرم‌افزارهای مخرب مورد سوءاستفاده قرار گرفت.

highrisk2_0.jpg
در سال 2018، برنامه‌های تلفن همراه بیش از 205 میلیارد بار بر روی دستگاه‌های کاربران نصب شد.

Leigh-Anne Galloway از پیشگامان امنیت سایبری در فناوری‌های نوظهورمی گوید: توسعه‌دهندگان باید توجه دقیقی به طراحی نرم‌افزارهای موبایل پایه دهند تا راحتی و امنیت را به کاربران هدیه داده و کاربران با رضایت و احساس امنیت برنامه‌های تلفن همراه را نصب و اطلاعات خصوصی و محرمانه خود را به اشتراک‌گذارند، اما متأسفانه به‌ندرت توسعه‌دهندگان به امنیت نرم‌افزارها فکر می‌کنند.

تعداد بسیاری از برنامه‌های طراحی‌شده برای تلفن همراه به‌شدت ناامن هستند و این مسئله توجه خیلی از کارشناسان حوزه امنیت را به خود جلب نموده است به‌طوری‌که کارشناسان امنیتی معتقدند سرقت اطلاعات از یک گوشی هوشمند معمولاً حتی به دسترسی فیزیکی به دستگاه نیاز ندارد.

highrisk3.jpg
به کاربران تلفن همراه توصیه می‌شود در هنگام نصب اپلیکیشن های بر روی دستگاه‌های خود تا حد ممکن مجوزهای دسترسی به تلفن همراه را محدود کنند زیرا مجرمان سایبری از این مجوزهای دسترسی سوءاستفاده نموده و اطلاعات تلفن همراه را به سرقت می‌برند اما نباید منکر آن شد که بیشتر آسیب‌پذیری اپلیکیشن ها در مرحله طراحی و توسط سازندگان می‌باشد.
مترجم: فاطمه براتی