خطرات بالقوه اینترنت بطور کلی در چند دسته تعریف شده‌اند؟

Entornodigita0l.jpg

1- رفتار:

کاربران جوان بایستی توجه داشته باشند که رفتار آنلاین، نه فقط بر خودشان بلکه برای اطرافیانشان نیز تأثیرگذار است. ناشناس بودن در اینترنت آسان است و این امر ایجاب می‌نماید نوجوان از هویت واقعی دوستان اینترنتی خود با وسواس بیشتری کسب آگاهی نماید. از بازگویی اطلاعات شخصی در فضای مجازی خودداری کنید. فرزند خود را تشویق به ادب و نیز مسئولیت پذیری در قبال عواقب آنچه به اشتراک می‌گذارند نمایید.

2- محتوا:

برخی محتوای شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های رایانه‌ای و وب‌سایت‌ها برای جوانان مناسب نبوده و ممکن است منجر به صدمات روحی و جسمی شود. لازم است جوانان در مورد قابل اطمینان بودن محتوا در فضای مجازی، متوجه این نکته باشند که اخبار و تصاویر منتشر در فضای مجازی ممکن است غلط، قدیمی یا جانب دارانه باشد. با چنین رویکردی، کاربران جوان‌تر جهت کسب اطلاع از صحت و سقم مطالب دریافتی، ملزم به رجوع به والدین یا مربیان خود می‌شوند.

3- ارتباط:

ممکن است دوستان جدید اینترنتی همان گونه نباشند که ادعا می‌کنند و از طرفی به محض پیوستن دوست اینترنتی به حساب کاربری، امکان اشتراک اطلاعات وجود دارد. ضروری است والدین قبل از وقوع حوادث ناگوار اینترنتی، فرزند خود را در لحظات بحرانی جهت بازگویی احساسات به افراد قابل اعتماد وعدم پنهان‌کاری تشویق و تربیت نمایند و والدین می‌بایست به محض مشاهده سواستفاده اینترنتی از فرزندشان توسط محتوای نامناسب ارسالی توسط کاربران متخلف، مراتب را به پلیس سایبری محل خود گزارش نمایند.

4- خرید و فروش:

گاهی حریم خصوصی جوانان تحت تاثیرات منفی "داد و ستد" ‌اینترنتی قرار می‌گیرد و این به معنی افشای اطلاعات محرمانه بانکی و در نتیجه برداشت یا واریز غیرمجاز است.