سلبرایت ادعا می‌کند که ابزار جدید آن تقریبا قفل هر دستگاه iOS یا Android را باز می‌کند

سلبرایت در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که با آخرین به‌روزرسانی UFED Premium، این ابزار می‌تواند تقریباً هر گوشی هوشمند جدیدی را، که اپل یا آندروید است، باز کند. این شرکت اظهار داشت که حق بیمه UFED می‌تواند دستگاه‌های iOS را که از نسخه ۷ تا ۱۲.۳ استفاده می‌کنند باز کند و آخرین مدل‌های دستگاه‌های اندرویدی شامل Samsung Galaxy S6، S7، S8، S9، Xiaomi، Huawei، LG و Motorola را نیز رمزگشایی نمایند.

website-security-lock1.jpg

" سلبرایت " درزمینهٔ توسعه ابزارهای منحصربه‌فرد برای استخراج، انتقال و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات حساس در دستگاه‌های تلفن همراه شناخته‌شده است. این شرکت به‌وضوح اشاره نکرده است که ابزار جدید دقیقاً چه‌کار می‌کند اما تلویحاً اشاره‌کرده که می‌تواند از قفل‌ها عبور کند و حتی می‌تواند به اطلاعات شخص ثالث دسترسی پیدا کند،اطلاعاتی از قبیل  پیام‌ها، ایمیل‌ها و محتوایی که از دستگاه حذف‌شده است.

این شرکت در وب‌سایت خود اعلام کرده است که این ابزار می‌تواند:

دور زدن یا تعیین قفل‌ها و استخراج کامل فایل سیستم بر روی هر دستگاه iOS، یا استخراج فیزیکی یا فایل کامل (رمزگذاری مبتنی بر پرونده)،و استخراج در بسیاری از دستگاه‌های آندروید از طریق این برنامه انجام می‌شود. این کار منجر می‌شود به دریافت اطلاعاتی بسیار بیشتر ازآنچه ممکن است از طریق استخراج از طریق دیگر ابزارهای معمولی به دست آوردن اطلاعات،کسب شود.

این شرکت همچنین ادعا کرده است که این ابزار می‌تواند به سازمان‌های اجرای قانون کمک  شایانی کند، زیرا پیشرفت بسیار بالایی نسبت به سایر ابزارهای موجود در حال حاضر دارد، اما قیمت ابزار هنوز مشخص نشده است. لازم به ذکر است که به گفته Cellebrite ، این ابزار به FBI کمک کرد تا قفل دستگاه آیفون تیرانداز حادثه San Bernardino را باز کند.

در سال ۲۰۱۸، Cellebrite ادعا کرد که مهندسانش به‌اندازه کافی ماهر هستند تا حتی  قفل جدیدترین آیفون X را باز کنند. این بار شرکت ادعا کرده است که آن‌ها ابزاری را  در اختیار دارد که می‌تواند قفل تقریباً هر دستگاه iOS و اندرویدی را  باز کند و همچنین از ژوئن  ۲۰۱۲ می‌تواند داده‌ها را از حدود ۸،۲۰۰ دستگاه پیشرفته استخراج کند. این شامل دستگاه‌های PDA، گوشی‌های هوشمند، دستگاه‌های GPS، تلفن‌های همراه و تبلت ها می‌شود. علاوه بر این، UFED می‌تواند انواع مطالب مانند پیام‌های SMS ‎/ MMS، محتوای چندرسانه‌ای، سیاهه‌های مربوط به تماس‌ها و ESN (شماره سریال الکترونیکی) را استخراج کند.

2888529_483.jpg

سلبریت اشاره کرد که این ابزار به‌طور انحصاری فقط به شرکت‌های اجرای قانون ارائه خواهد شد، که این گفته بدین معنی است که آنها می‌توانند نتایج را به‌طور مستقل  بررسی کنند و اختیار ابزار را خود به دست بگیرند. این ابزار به آن‌ها در دسترسی به "داده‌های فرد ثالث، مکالمات چت، ایمیل‌ها و پیوست‌های ایمیل، محتوای حذف‌شده و موارد دیگر" کمک خواهد کرد.
این شرکت در حتی ادعا تکان‌دهنده‌ای  کرده است که بر اساس آن این ابزار حتی می‌تواند دستگاه iOS را در حال اجرا نسخه ۱۲.۳  رمزگشایی کند اما مشخص نیست که آیا این ابزار بر روی نسخه به‌روز شده در iOS 12.3.2 کار می‌کند و چه اتفاقی خواهد افتاد اگر اپل iOS 13.0 را در سال ۲۰۱۹ منتشر کند.

علاوه بر این، هنوز مشخص نیست که آیا این ابزار می‌تواند بر روی Galaxy S10، S10 Plus و S10e کار کند،یا خیر. بااین‌حال، روشن است که این ابزار می‌تواند گوشی‌های رمزگذاری شده که اندروید یا سیستم‌عامل اپل را اجرا می‌کنند را، باز کند.