27 کشور متعهد به ارتقاء رفتار مسئولانه در فضای مجازی شدند

این بیانیه روز دوشنبه در سازمان ملل منتشر شد.

بررسی اجمالی:

کشورها توافق کردند که با اتخاذ تدابیر لازم علیه شرورها در دنیای سایبر، با یکدیگر همکاری کنند.

•    در این بیانیه آمده است که قوانین بین‌المللی با توجه به فضای مجازی باید رعایت شود.

•    این بیانیه تأیید می‌کند که فضای مجازی فواید زیادی را به همراه داشته است، اما به این نکته اشاره می‌کند که بسیاری از بازیگران دولتی و غیردولتی از این بستر برای فعالیت‌های غیرقانونی مانند سرقت ایده‌ها و هدف قرار دادن دموکراسی‌ها و سازمان‌های بین‌المللی استفاده می‌کنند.

•    این بیانیه کشورهای دیگر را ترغیب می‌کند تا برای اطمینان از پاسخگویی بهتر در فضای مجازی به سایر کشورهای عضو بپیوندند.

•    این بیانیه با تأکید بر حقوق بشر، کشورها را ملزم می‌کند تا در هنگام برخورد با چالش‌های امنیت سایبری به حقوق کاربران احترام گذاشته و از آن‌ها محافظت کنند.

در این بیانیه آمده است: "همان‌طور که مسئولان اعلام می‌کنند که از نظم بین‌المللی حمایت می‌کنند، کشورهای متعهد نیز نقش خود را در پاسداری از مزایای فضای مجازی برای نسل‌های آینده، آزاد، باز و ایمن می‌شناسند."

istock-976098934.jpg

چه کشورهایی بیانیه را تأیید کردند؟

کشورهای استرالیا، بلژیک، کانادا، کلمبیا، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، ژاپن، لتونی، لیتوانی، هلند، نیوزلند، نروژ، لهستان، جمهوری کره، رومانی، اسلواکی، اسپانیا، سوئد، انگلستان و ایالات‌متحده این بیانیه را تأیید کردند.

شایان‌ذکر است که همه اعضای پنج چشم (استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلستان و ایالات‌متحده) این عهدنامه را امضا کرده‌اند.

جزئیات بیشتر

Tobias Feakin سفیر استرالیا در امور سایبر، به CNN گفت: "هدف از بیانیه‌هایی ازاین‌دست نشان دادن به جامعه بین‌المللی است که می‌شود مثل قبل‌ها بازهم در سیستم بین‌الملل با خیلی‌ها توافق کرد. بنابراین، بودن 27 کشور مختلف در این بیانیه یک تصویر بسیار قدرتمند را نشان می‌دهد؛ پس تعدادی از کشورها که دیگر مایل نیستند آنچه را که قبلاً در قوانین بین‌المللی با آن‌ها توافق کرده‌ایم را رعایت کنند، قطعاً خسته خواهند شد. واقعاً این کار وقتی ارزش پیدا می‌کند که توجه و حمایت جهان و سازمان ملل را به دنبال خود دارد. "