برداشت غیرمجاز از حساب بانکی در صدر جرایم استان مرکزی

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ احسان آنقی رئیس پلیس فتا استان مرکزی ضمن حضور در برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه استان مرکزی رتبه دهم کشور به لحاظ وقوع جرایم سایبری است، بیان داشت: جرایم سایبری نسبت به سال گذشته در سطح استان دارای افزایش بوده است و با برنامه‌ریزی جامع پلیس، در حوزه کشف جرایم سایبری استان مرکزی دارای رتبه نخست در سطح کشور است.

وی اظهار داشت: از جرایم رخ‌داده در حوزه فضای مجازی در 8 ماهه امسال برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی افراد با حدود 62 درصد، در صدر جرایم اینترنتی استان مرکزی قرار دارد و کلاهبرداری رایانه‌ای با 18 درصد ، هتک حیثیت علیه افراد هم با 12 درصد و سایر جرایم با 2 درصد رتبه‌های بعد را به خود اختصاص داده‌اند.

سرهنگ آنقی عمده این جرایم را برداشت غیرمجاز اینترنتی از حساب افراد عنوان کرد و افزود: رایج‌ترین این کلاهبرداری ها با روش فیشینگ یا جعل صفحات اینترنتی تحت عنوان خرید نرم‌افزارهایی مثل ماهواره جیبی، فیلتر شکن، همدم یاب و دوست یاب، ثبت‌نام کارت سوخت، یارانه صورت می‌پذیرد.

این مقام انتظامی در تشریح این شگرد مجرمانه گفت: پس‌ازاین که افراد به این تارنماها ورود کردند بایستی مبلغی را بابت خرید یا حق عضویت بپردازند که در هنگام پرداخت به درگاه‌های جعلی بانکی هدایت می‌شوند و اطلاعات خود را در اختیار کلاهبرداران قرار می‌دهند و آن‌ها هم در فرصتی مناسب اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب افراد می‌کنند.

وی در همین راستا به تمامی کاربران اینترنتی توصیه کرد: از ورود به این‌گونه تارنماها خودداری کرده و از سایت‌های مجاز که دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند خرید کنند و توجه داشته باشند که آدرس اینترنتی درگاه‌های پرداخت بانکی حتماً باید با عبارت Https شروع‌ شده باشد.

سرهنگ احسان آنقی در ادامه به کاربران توصیه کرد: از صفحه‌کلید مجازی سایت یا ویندوز استفاده کنند، همچنین کد امنیتی بایستی با هر بار به اصطلاح رفرش کردن تغییر کند که در غیر این صورت این درگاه جعلی بوده و صاحب آن قصد کلاهبرداری از شما را دارد.

وى در رابطه با شیوع کلاهبرداری‌های اینترنتى، تلفنى و پیامکى گفت: در این شیوه که طی چند سال اخیر کانون توجه کلاهبرداران قرارگرفته، از ترفندهایى مانند برنده شدن وجه نقد، سفرهاى زیارتى حج، عتبات و مشهد مقدس، برنده شدن کالا با قیمت ارزان‌تر از سوى شبکه‌هاى رادیویى و تلویزیونی، اپراتورهاى تلفن همراه و یا تماس از سوی شرکت‌هاى سازندگان محصولات خودرو و مؤسسات خیریه، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کنند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: این کلاهبرداری‌ها به صورت مهندسى اجتماعى صورت مى‌گیرد و روشى است که در آن با استفاده از اصول روانشناسى اجتماعى کاربران را فریب مى‌دهند تا آن‌ها به دست خود اطلاعات مهم و حساسى را فقط با یک تماس و یا ارسال یک پیامک و یا ارتباط اینترنتى و ایمیلى افشا کنند.

این مقام مسئول افزود: در این شگردهاى کلاهبردارانه حتى افراد حرفه‌اى نیز ممکن است فریب‌خورده و ناخواسته اطلاعات ارزشمندى را در اختیار تماس‌گیرنده قرار دهند. پس هرگز به مکالمات تلفنى و متن پیامک‌هاى دریافتى از سوى افراد و شماره‌هاى ناشناس اعتماد نکنید.

وى در خصوص پیشگیرى از وقوع چنین کلاهبرداری‌هایی گفت: شهروندان همیشه به یاد داشته باشند براى واریز وجه به‌حساب آن‌ها فقط شماره کارت یا شماره حساب کافى است و به‌هیچ‌عنوان نیازى به ارسال سایر مشخصات کارت بانکى نظیر رمز دوم، cvv2، تاریخ انقضاء و مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز وجود ندارد.

otp_sms_0.jpg

رمز یک‌بار مصرف (OTP) بهترین راه مقابله با فیشینگ‌کاران

سرهنگ آنقی عنوان کرد: رمز دوم یک‌بار مصرف از ابتدای دی‌ماه برای تمامی تراکنش‌های بدون حضور کارت به صورت اجباری اجرایی می‌شود و باید مشتریان سرویس ارائه رمز دوم پویا با اپلیکیشن یا پیامک را با مراجعه به خودپرداز فعال کنند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی در پایان گفت: رمزهای یکبارمصرف برای هر تراکنش مالی اینترنتی به صورت پیامک برای کاربر ارسال می‌شود و دارای زمان مشخصی بوده و بعد از آن زمان آن رمز منقضی خواهد شد، بنابراین رمز شما پویاست و احتمال افشاء آن نیست و از طرفی رمز فقط برای همان تراکنش است.

وی خاطرنشان کرد:‌کاربران می‌توانند با مراجعه به بانک این فرآیند را برای حساب خود فعال کنند و اگر فردی از طریق فیشینگ بخواهد اطلاعات مالی شما را سرقت کند باید به رمزهایی که توسط بانک برای شما ارسال می‌شود دسترسی پیدا کنند.