شناسایی باند کلاهبرداری اینترنتی فیشینگ در مشهد

سرگرد على ژیان رئیس پایگاه پنجم پلیس فتا خراسان رضوی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌ رسانى پلیس فتا اظهار داشت: در پى ارجاع چندین فقره دستور قضایى مبنى بر برداشت غیرمجاز از حساب تعدادى از شهروندان، رسیدگى به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.

سرگرد ژیان گفت: در تمامى برداشت‌هاى غیر مجاز صورت گرفته، سارق یا سارقان با بدست آوردن اطلاعات حساب تعدادى از شاکیان با روش‌هایى مشابه، اقدام به هزینه وجوه سرقت شده در بازارکردند تا اثر عمل مجرمانه خود را از چشم پلیس پنهان کنند.

این مقام انتظامى افزود: با تلاش و رصد شبانه روزى  کارآگاهان سایبری متهمان در یک مرکز فروش برنج شناسایى و با هماهنگى قضایى دستگیرو جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند.

وى ادامه داد: متهمان که دو پسر نوجوان  بودند و در کانالى تلگرامى با ربات‌هاى سرقت اطلاعات حساب بانکى آشنایى داشتند، از افرادى که جویاى کدهاى ارتقاء سطح بازى‌هاى رایانه اى بویژه کلش‌اف کلنز بودند، مى‌خواستند ارقام ناچیزى در صفحه پرداخت جعل شده‌اى وارد کنند تا بدین ترتیب به بهانه فروش بازى رایانه‌اى به اطلاعات حساب بانکى قربانیان دست یابند.

این مقام مسئول در ادامه افزود: پس از بررسى های فنی و تخصصی پلیس، اطلاعات مربوط به تعداد 15کارت بانکى که به روش موصوف سرقت شده بود بدست آمد. در نهایت یکی از مجرمان به کانون اصلاح و تربیت معرفى و متهم دیگر نیز روانه زندان شد.

سرگرد ژیان  از شهروندان  درخواست کرد به منظور جلوگیرى از برداشت غیرمجاز حتما نسبت به فعال‌سازى رمز دوم (پویا) کارت بانکى خود اقدام کنند و  از کارت‌هایى که موجودى و گردش مالی بالایى دارند براى خرید‌هاى اینترنتى استفاده نکنند.

گفتنى است سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir آماده پاسخگویى به مشکلات شهروندان در حوزه فضاى سایبرى بوده و شهروندان مى‌توانند براى مشاوره و انعکاس دیدگاه‌هاى خود در زمینه فضاى سایبرى به آدرس مذکور مراجعه کنند.