به کمک شبکه‌های اجتماعی نرم‌افزارهای تشخیص چهره توسعه یافت

نرم افزارهای تشخیص چهره

کشور چین مدت‌هاست که با انجام بررسی چهره ،نظارت های گسترده بر شهروندانش داشته است. این امر به استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی امکان پذیرشده است که قادر به تشخیص هر کسی در خیابان ها هستند. با این حال ، به نظر می رسد تنها دولت‌ها نیستند که برای مدت طولانی این کار را خواهند کرد.
به تازگی ، در تحقیقات نیویورک تایمز مشخص گردید که یک استارتاپی به نام Clearview  که یک برنامه تشخیص چهره است به همه افراد امکان می دهد با استفاده از تصویر یک فرد ناشناس،کلیه اطلاعات شخصی افراد مانند نام ، آدرس و سایر جزئیات را کسب کنند.
اینکه این نرم افزار چگونه این کار را می کند چندان سخت نیست و رازی در کار نیست.این شرکت با ضبط تصاویر موجود در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک،یوتیوب و غیره بیش از سه میلیارد عکس را ثبت می‌کند این تعداد بسیار بیشتر از 641 میلیون تصویری است که پلیس فدرال آمریکا از شهروندان آمریکایی ازمدارک شناسایی آنها مانند گذرنامه،گواهینامه رانندگی و سایر دارد.پس جای تعجب ندارد که بیش از 600 آژانس امنیتی و خدمات قضایی کشور آمریکا مانند FBI و وزارت امنیت داخلی آمریکا مشتریان Clearview می باشند.
اما سوال اساسی این است که پیامدهای چنین خدمات در دسترس چیست؟
در مرحله اول که توسط نیویورک تایمز گزارش داده است این اپلیکیشن در حل جرائم اعم از جرائم خرد مانند خرید و فروش اموال سرقتی تا جرائم با مجازات سنگین مانند قتل،تجاوز به عنف،کلاهبرداری و برداشت از حساب کمک می کند.
اگرچه این چیز خوبی به نظر می رسد اما باید درک کرد که خیلی سریع می تواند خیلی بد شود.کشورها می‌توانند از آن به عنوان ابزاری برای نظارت بر زندگی شهروندان در سطح بسیار شخصی استفاده کنند.علاوه بر این از آنجایی که ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که فناوری صد در صد دقیق باشد و ممکن است افرادی بی‌گناه به دلیل جنایاتی که مرتکب نشده اند مورد سرزنش واقع گردند.
اما اینها چیزی نیستند از آنجا که باید عکس ها را در سرورهای Clearview بارگذاری گردد چه کسی اطمینان می دهد که این اطلاعات ایمن باشد. ما شرکت های چند میلیاردی دیدیم که از نقص های امنیتی رنج می برند چه چیزی باعث می شود این شرکت کوچک ضدگلوله باشد.
در حال حاضر برای چند شهرآمریکا این برنامه ممنوع است.و هیچ قانون فدرالی برای آن وجود ندارد.انتظار می‌رود این امر به توجه بیشتر در تصمیم گیری برای قانونی برای نرم افزارهای تشخیص هویت نیاز دارد.
به عنوان مثال ، چندین گروه از حقوقدان‌های مدنی مانند اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا از چنین سیستم‌هایی شکایت کرده‌اند. از طرف دیگر ، وقتی صحبت از انبوه مردم می شود ، اگرچه این برنامه در حال حاضر برای آنها در دسترس نیست ، اما بسیار محتمل است که در آینده نزدیک در دسترس عموم قرار گیرد با این کار ، خواهیم دید باعث افزایش حمله سایبری می‌شوند.
با این حال ، همه از این استارتاپ انتقاد نمی کنند. به گفته کارآگاه واحد جنایی اداره آگاهی کانادا: وی گفت: "Clearview بهترین چیزی است که در 10 سال گذشته در شناسایی هویت افراد رخ داده است. طی یک هفته و نیم از استفاده از Clearview ، ما با استفاده از این ابزار جدید ، هشت هویت از قربانیان یا مجرمان را تهیه کردیم. "
برای نتیجه گیری ، شبکه‌های اجتماعی باید از این فاش کردن اطلاعات کاربران بیاموزند و در یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از فاش نمودن داده‌های خود در مقیاس بزرگ ، تلاش کنند. در صورت انجام چنین کاری ، تمام این برنامه‌ها مشارکت در چنین کارها را دشوار می کنند. در هر حال ، اگر آژانس های دولتی قصد استفاده از آن را دارند ، آنها باید حداقل از مدیریت برنامه بخواهند که سخت‌ترین اقدامات امنیتی را برای حفاظت از اطلاعات انجام دهند.