مراقب شایعه‌های فضای مجازی باشید

شایعه

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حشمت سلیمانی رئیس پلیس فتا فارس گفت: فضای مجازی با وجود گروه‌ها و کانال‌های مختلف جزء جدایی ناپذیر زندگی افراد شده است، به گونه ای که بسیاری ازاطلاعات، اخبار، ارتباطات و حتی خریدها از طریق فضای مجازی صورت می گیرد که برای مقابله با شایعات در این فضا که تأثیرات مخربی نیز در جامعه دارد باید فرهنگ سازی بیشتری در میان مردم صورت گرفته و مردم بیشتر با واقعیت‌های این فضا آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه انتشار شایعات در فضای مجازی متأسفانه تبعاتی درجامعه ایجاد می‌کنند که به سادگی قابل جبران نیستند، گفت: همشهریان عزیز باید آگاه باشند که همواره عده‌ای برای پرکردن اوقات فراغت و سرگرمی دست به شایعه پراکنی در فضای مجازی می زنند و افراد سودجو برای تخریب، کوچک نمایی یا بزرگ نمایی رویدادها و یا دست یابی به اهداف خاص، اقدام به طرح و نقش‌های از پیش تعیین شده و نهایتاً شایعه سازی، دروغ پراکنی در این فضا می‌کنند که با این حرکت موجب ترویج فضای بی اعتمادی در سطح جامعه، تخریب شخصیت‌های مذهبی، علمی و سیاسی، ترویج خرافات در سطح جامعه، سست شدن پایه‌های اعتقادی افراد، اضطراب شخصی، اجتماعی، فرهنگی و ... می شوند.

سرهنگ سلیمانی در ادامه گفت: شهروندان عزیز باید فرهنگ عدم پذیرشِ هر سخنِ بدون منطق و یا باور کردن هر تصویر و نوشته‌ای، را در خود پرورش دهند و  کاربران فضای مجازی نباید هر خبری که در این فضا منتشر می‌شود را باور کنند و حتماً نسبت به صحت و سقم خبر باید تحقیق کنند و به دنبال تائید این خبر از سوی خبرگزاری‌های رسمی و معتبر باشند.

رئیس پلیس فتا استان فارس گفت: شهروندان در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک می توانند آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس WWW.Cyberpolice.ir بخش خدمات الکترونیکی، لینک ثبت گزارش های مردمی با ما در میان بگذارند.