پخش اخبار کذب کرونا در فضای مجازی جرم است

پخش هرگونه خبر کذب و شایعه مربوط به ویروس کرونا در فضای مجازی جرم است

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ دانش پور رئیس پلیس فتا استان کردستان در این باره گفت: شهروندان به هرگونه خبر، انتشار تصویر یا کلیپ در خصوص ویروس کرونا به‌ ویژه آمار و ارقام در کانال های تلگرامی و غیرمعتبر اعتماد نکرده و اخبار را از منابع معتبر به ویژه صدا وسیما دریافت کنند.

وی افزود: به موجب ماده ۶۹۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی چنانچه کسانی باانگیزه‌های مختلف در فضای مجازی، اقدام به انتشار اخبار کذب، شایعه‌پراکنی و تشویش اذهان عمومی در این خصوص کنند، با هماهنگی مقامات محترم قضایی تحت پیگرد قضایی قرارگرفته و با آنان برخورد قانونی خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: هم‌وطنان عزیز هرگونه اخبار در این مورد را از طریق خبرگزاری‌های رسمی خصوصاً صداوسیما پیگیری کنند و از توجه به شایعات فضای مجازی و پیام رسان های خارجی و غیرمجاز خودداری کنند. 

سرهنگ دانش پور گفت: کاربران عزیز باید با مولفه های تشخیص خبر جعلی از واقعی مانند: چک کردن منبع خبر، خواندن کامل خبر، نویسنده و منتشر کننده خبر و ... اشنایی داشته باشند و اخبار و اطلاعات را از منابع اصلی و موثق دریافت کنند.

رئیس پلیس فتا استان کردستان در پایان از عموم مردم خواست در صورت مواجهه با انتشار هرگونه خبر جعلی در این خصوص موضوع را سریعاً از طریق وب‌سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمی به همکاران ما اطلاع دهند.