شهروندان به تماس ها و پیامک های مشکوک و فریبنده پاسخ ندهند

عکس

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ موالی رئیس پلیس فتا قم گفت: برخی کلاهبرداران با سوء استفاده از این شرایط پیش آمده طی تماس با افراد و حیله هایی همچون برنده شدن در مسابقات مختلف، مصاحبه های جعلی رادیویی و تلویزیونی و سایر عناوین از طریق مهندسی اجتماعی با جلب اعتماد قصد شیادی دارند.

وی گفت: حیله هایی مثل برنده خوش‌شانس مسابقات رادیویی و تلویزیونی، سفر هدیه به زیارت اماکن مقدس، موفقیت در قرعه‌کشی بانک‌ها و موسسات مالی مواردی هستند که کلاهبرداران تلفنی جهت فریب مال باختگان از آن استفاده می‌کنند.

این مقام سایبری افزود: این شیادان به قدری مسلط و به طرق مهندسی اجتماعی حرفه‌ای عمل می‌کنند که اقشار مطلع و تحصیلکرده جامعه هم ممکن است مورد فریب آنها واقع شوند. مردم به هیچ وجه نباید با درخواست تماس گیرنده پای دستگاه عابر بانک رفته و اعمالی را که کلاهبردار می گوید را اجرا کنند.

این مقام انتظامی گفت: این کلاهبرداران با جعل عناوینی فریبنده، از طریق تلفن همراه یا پیامک حتی با شماره های ثابت تهران یا شهرستان ها با مردم ارتباط برقرار می‌کنند و به انحاء مختلف سعی می کنند از کاربران اطلاعات هویتی و شناسنامه ای درخواست کنند و در برخی موارد از او می خواهند کدی را که به گوشی آنها ارسال می شود را برای کلاهبردار قرائت کند. استفاده از شماره ثابت جهت فریب شهروندان امری مرسوم شده است.

این مقام سایبری اشاره کرد: مردم هوشیار باشند به هیچ وجه نباید کدی که به گوشی آنها ارسال می شود را برای کسی ارسال کنند یا بگویند، چرا که ممکن است به روش های گوناگون از آن سوء استفاده شود مثلا اکانت شبکه اجتماعی ایجاد کنند یا به اطلاعات حساب قربانی دسترسی پیدا کند.

سرهنگ موالی به شهروندان توصیه کرد: در صورت دریافت پیامک و تماس تلفنی مشکوک و فریبنده با تماس با پلیس فتا یا مرجع رسمی اداره مربوطه از صحت گفته های فرد تماس گیرنده مطلع شوند. 

سرهنگ موالی اشاره کرد: شهروندان جهت ارتباط با پلیس فتا استان در ساعات اداری با شماره تماس 02521824217 و در ساعات غیر اداری با شماره تماس 096380 تماس حاصل کنند.