بهترین راه برای شناسایی و مدیریت پیوست ایمیل‌های مشکوک

بهترین راه برای شناسایی و اداره پیوست ایمیل‌های مشکوک

هکرها برای هدف قرار دادن کاربران از پیوست‌های ایمیل‌ها استفاده می‌کنند. پیوست‌ها می‌توانند شامل تروجان و ویروس بوده و همچنین می‌توانند در جهت هک کردن تلفن همراه نیز استفاده شوند. اگر ضمیمه ایمیل‌ها حاوی ویروس و تروجان باشد می‌تواند مشکلات عظیمی را بوجود آورد.

اگر از یک منبع ناشناخته ایمیلی را دریافت می‌کنید هرگز پیوست آن را باز نکنید. حتی امکان این وجود دارد که ایمیل‌های موجود از منابع معتبر از طریق ایمیل‌های فیشینگ تغییر داده شده و امنیت تلفن همراه و یا رایانه را از طریق پیوست‌ها به خطر بیاندازند.  

بررسی پیوست ایمیل‌های مشکوک از طریق پسوند آن‌ها
هنگام بررسی پیوست یک ایمیل مشکوک، ابتدا پسوند آن را در نظر بگیرید. پسوند فایل نوع پیوست را مشخص می‌کند. به عنوان مثال اگر پسوند فایلی .jpg باشد، فایل یک تصویر و اگر .avi باشد، یک فایل ویدویی است.

یکی از پسوندها، .exe است که یک برنامه اجرایی را نصب می‌کند و ممکن است حاوی یک برنامه مخرب باشد. بیشتر ارائه‌دهندگان خدمات ایمیل، اینگونه فایل‌ها را مسدود می‌کنند. برخی از پسوندهای دیگری که باید از آن‌ها اجتناب کنید عبارت است از: .jar، .cpl، .com، .bat، .msi و .js  موارد دیگر. اگر فایلی با پسوند ناشناسی را دریافت می‌کنید باید مشکوک باشید.

fiel format.png

پیوست‌هایی با این پسوندها ممکن است مخرب باشند
اگر پیوست یک فایل آفیس باشد شرایط چگونه خواهد بود؟ در این صورت ممکن است مانند مواد قبل نباشد ولی باید اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. زیرا ممکن است شامل ماکرو باشد که یک سری دستورالعمل خاص خود را دارد. اگر انتهای فایل آفیس به m ختم شود دارای ماکرو است. برخی از این فایل‌ها عبارت است از docm، pptm، xlsm .

فایل‌های تصویری، فایل‌های آفیس بدون ماکرو و فایل‌های PDF معمولا بدون مشکل هستند به شرطی که تمام بروز‌رسانی‌های امنیتی را انجام داده باشید.

فایل‌های رمز‌گذاری شده
فایل‌های بایگانی شده به دلایلی مفید هستند و به کاربران اجازه می‌دهند تا چندین فایل را در یک بسته فشرده نمایند که ارسال آن را آسان می‌کند. با این حال اینگونه فایل‌ها نیز می‌توانند مورد سوء استفاده هکرها قرار گیرند. اگر ایمیلی دریافت نمودید که پسوندهای بایگانی مانند .zip، .rar و یا .7z را دارد و نیاز دارید که یک رمز را وارد کنید، ممکن است مشکوک باشد.

در اینگونه فایل‌ها ممکن است برای مخفی نمودن بدافزار عملیات رمزگذاری انجام شده باشد، پس همواره قبل از باز نمودن آن، مطمئن باشید که ایمیل از منبع قابل اعتماد است.

فرستنده کیست؟
اگر فرستنده ایمیل ناشناس بوده و آن را نمی‌شناسید، ممکن است ایمیل فرستاده شده حاوی بدافزار باشد. با این حال کسی را که نمی‌شناسید ممکن است سیستم شما را آلوده کند، بنابراین همواره مراقب باشید.

برای بررسی ایمیل‌های مشکوک با فرستنده ایمیل تماس گرفته و پس از حصول اطمینان اقدام به باز نمودن پیوست آن نمایید، در غیر اینصورت به هیچ عنوان پیوست اینگونه ایمیل‌ها را باز نکنید.

ایمیل چه می‌گوید؟
قبل از باز کردن ایمیل آن را بخوانید. در برخی از موارد با اینکه به نظر می‌رسد ایمیل از یک منبع معتبر است ولی با بررسی محتویات آن مشخص می‌گردد که آن چیزی نیست که ارسال شده است. پس این می‌تواند نشانه‌ای از وجود بدافزار باشد. اینگونه موارد معمولا توسط کلاهبرداری‌های فیشینگ انجام می‌گیرد. که خود را به عنوان بانک یا سایتی معرفی کرده و سعی در گرفتن اطلاعات کاربران است.

هشدارهای ویروس
اگر ایمیل از ارائه‌دهنده خدمات اصلی مانند Yahoo، Gmail یا Hotmail باشد، آن‌ها پیوست ایمیل‌ها را اسکن نموده و در صورت خطرناک بودن هشداری به کاربران می‌دهد و باعث می‌شود آن را باز نکنند. البته ممکن است که ایمیل ادعا کند که هشدار آنتی‌ویروسی ناشی از یک اشکال است که این یک دروغ است.

اگر به هر حال پیوست را دانلود نمودید و برنامه آنتی ویروس هشداری داد آن را باز نکنید. در برخی از موارد ممکن است آنتی ویروس هشداری ندهد و این بدان معنی نیست که ایمن است، پس همواره در هنگام باز نمودن فایل‌ها تمام نکات امنیتی را رعایت کنید.

با رعایت نکات امنیتی ایمن باشید
هنگام مواجهه با پیوست ایمیل‌های مشکوک، باید نسبت به مطالب آن شکاک باشید و فرض کنید که ممکن است خطرناک باشد. هرگز پیوست را باز نکنید مگر اینکه اطمینان حاصل کنید که از یک منبع قابل اعتماد است و شما انتظار آن را داشته‌اید. همچنین به پسوند نگاه کنید. PDFها ، تصاویر و فیلم‌ها قابل اعتماد هستند به شرطی که به روز باشید. اما حتی پس از آن نیز به آرامی حرکت کنید.
معمولا، سرویس ایمیل اجازه می‌دهد تا بدون دانلود پیوست، پیش نمایشی از آن را داشته باشید، بنابراین از این موارد به نفع خود استفاده کنید. در حالی که شما نباید از همه چیزهایی که دریافت می‌کنید وحشت کنید، باید هوشیار باشید.