دستگاه‌های روتر خانگی همه دچار نقض شده‌اند، به دنبال راه حل‌های امنیتی باشید.

1

طبق مطالعاتی از موسسه ارتباطات Fraunhofer آلمان FKIE‌، شرکت‌های فناوری نتوانسته‌اند صدها آسیب پذیری را در روترهای مصرف کننده  برطرف کنند و مردم را در معرض حملات گسترده قرار داده‌اند.

موسسه ارتباطات FKIE در گزارشی که در اواخر ماه ژوئن منتشر کرد‌، 127 روتر را که هفت شرکت بزرگ را در بر می‌گرفت‌، بررسی کرد و نقص امنیتی را در همه آن‌ها مشاهده کرد. نتایج آن را نگران کننده خواند.

بسیاری از روترها تحت تأثیر صدها آسیب پذیری شناخته شده قرار دارند. حتی اگر روترها به روزرسانی‌های اخیر را دریافت کنند‌، بسیاری از این آسیب پذیری‌های شناخته شده برطرف نمی‌شوند.

روترها معمولاً نتوانستند از تکنیک‌های کاهش بهره برداری استفاده کنند‌، همچنین اضافه كرد كه بعضی از آن‌ها دارای رمزعبورهایی بودند كه كاربران نمی‌توانند آن‌ها را تغییر دهند و كاملاً شناخته شده وآسان برای ایجاد نقض بودند.

بیشتر اشکال سیستم عامل‌، مواد اصلی رمزنگاری خصوصی را ارائه می‌دهند‌، این بدان معناست که‌، هر آنچه که آن‌ها سعی می‌کنند با مکانیسم رمزنگاری عمومی و خصوصی تأمین کنند‌، به هیچ وجه امن نیست. 

xl-2017-linux-1.jpg

این موسسه از یک ابزار تحلیل و مقایسه سیستم عامل برای استخراج و تحلیل جدیدترین سیستم عامل روترها استفاده کرده است. مشخص شد که 46 مورد از آن‌ها طی یک سال گذشته هیچ به روزرسانی امنیتی دریافت نکرده‌اند. حداقل 90٪ روترها از لینوکس استفاده می‌کردند‌، اما بیش از یک سوم آن‌ها از نسخه 2.6.36 هسته لینوکس یا حتی قدیمی‌تر استفاده می‌کردند.در زمان نوشتن‌، هسته فعلی لینوکس 5.7.7 است.  آخرین بروزرسانی امنیتی نسخه 2.6.36 در فوریه 2011 بود.

این مطالعه نشان داد که حتی بهترین دستگاه‌ها حداقل 21 آسیب پذیری مهم و حداقل 348 با شدت بالا دارند. به طور متوسط روترها 53 آسیب پذیری اساسی دارند.

 این موسسه گفت که COVID-19 نتایج را نگران کننده می‌کند زیرا بسیاری از افراد اکنون در خانه کار می‌کنند. این بدان معناست که بسیاری از آن‌ها می‌توانند از طریق این دستگاه‌ها داده‌های حساس را با کارفرمایان خود مبادله کنند.

مترجم:خانم رحیمی